QUASSIA INDICA (Gaertn.) Noot. – hořkoň indická

Syn.: Samadera indica Gaertn., Samadera madagascariensis A. Juss.
Česká jména: hořkoň (Presl 1846)
Čeleď: Simaroubaceae DC. – simarubovité

Quassia indica

Rozšíření: Dřevina s velkým areálem, který zahrnuje východní Madagaskar, Komory, ostrov Pembu, Srí Lanku a jihozápad Indie, dále roste od jižní Barmy přes Thajsko do Vietnamu a Malajsie. Vyskytuje se i na řadě ostrovů v Indonésii a na Filipínách, na Papui-Nové Guineji, v Melanésii až na Vanuatu, zasahuje i do Mikronésie na Palau a Yap.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou lesní porosty na bahnitých březích vodních toků a kanálů, velmi často v dosahu mořského přílivu a ovlivňovaných brakickou vodou. Obvykle jej provázejí i některé význačné dřeviny mangrove, např. Rhizophora apiculata a Bruguiera gymnorhiza.

Quassia indica

Popis: Stálezelený strom, dorůstá výšky 10–20 m; kmen dorůstá průměru až 40 cm. Listy jsou střídavé; řapík je 2–3 cm dlouhý; čepel je vejčitá až eliptická, 12–30 cm dlouhá a 4–12 cm široká, s řídkými žlázkami zejména na bázi, na bázi zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu tupá. Květenství tvoří úžlabní okolík na nicí, 5–30 cm dlouhé stopce, může jej tvořit až 20 květů; květy jsou 4četné; kališní cípy jsou 2–3 mm dlouhé; korunní lístky jsou volné, obkopinaté, asi 1,8 cm dlouhé a 0,5 cm široké, růžové, vně pýřité; tyčinek je 8; gyneceum je svrchní, tvořené 4 volnými plodolisty s tenkou čnělkou. Plody jsou zploštělé, ledvinité, 3–5 cm dlouhé, za zralosti narůžovělé.

Využití: Dřevo je lehké a měkké a má podobné využití jako korek. Rostlina obsahuje hořký glykosid samaderan. Nálev z borky se v lidovém léčitelství používá jako prostředek proti horečce, macerát z listů na různá kožní onemocnění a semena vyvolávají průjem a zvracení. Také se používá jako prostředek proti termitům.

Poznámka: Rod Quassia je podle současných názorů pantropický a řadí se do něj kolem 40 druhů. Jméno upomíná Kwasimukambu alias Gramana Quassiho (1692–1787), který pocházel z území dnešní Ghany, byl odvlečen do otroctví v dnešním Surinamu a tam se stal významným léčitelem (objevil účinky stromu Quassia amara při léčbě střevních parazitů). Za zásluhy byl propuštěn z otroctví a měl možnost rovněž navštívit Holandsko.

Quassia indica
Quassia indica

Fotografováno dne 28. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngchesar, řeka Ngerdorch).