Syn.: Quercus alba var. gunnisonii Torr. et A. Gray, Quercus albifolia C. H. Mull., Quercus confusa Wooton et Standl., Quercus douglasii var. gambelii (Nutt.) A. DC., Quercus douglasii var. novomexicana A. DC., Quercus eastwoodiae Rydb., Quercus gambelii var. bonina S. L. Welsh, Quercus gambelii var. gunnisonii (Torr. et A. Gray) Wenz., Quercus gambelii var. novomexicana (A. DC.) Garrett, Quercus gambelii var. utahensis (A. DC.) Garrett, Quercus gambelii subsp. vreelandii (Rydb.) A. Camus, Quercus gambelii var. vreelandii (Rydb.) A. Camus, Quercus gunnisonii Rydb., Quercus leptophylla Rydb., Quercus marshii C. H. Mull., Quercus media Wooton et Standl., Quercus nitescens Rydb., Quercus novomexicana (A. DC.) Rydb., Quercus novomexicana var. andrewsii Trel., Quercus novomexicana var. nitescens (Rydb.) A. Camus, Quercus obtusifolia Rydb., Quercus ×pauciloba subsp. confusa (Wooton et Standl.) A. Camus, Quercus stellata var. utahensis A. DC., Quercus submollis Rydb., Quercus subobtusifolia A. Camus, Quercus undulata var. gambelii (Nutt.) Engelm., Quercus undulata var. gunnisonii (Torr. et A. Gray) Engelm., Quercus ×undulata var. obtusifolia A. DC., Quercus utahensis (A. DC.) Rydb., Quercus utahensis var. mollis Sarg., Quercus utahensis subsp. submollis (Rydb.) A. Camus, Quercus utahensis var. submollis (Rydb.) Sarg., Quercus vreelandii Rydb.
Česká jména: dub Gambelův (Mareček 1999)
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité
Quercus gambelii
Rozšíření: Severoamerický druh, roste na rozsáhlém území jihozápadu USA a v severozápadním Mexiku. Těžištěm výskytu jsou státy Utah, Colorado, Arizona a Nové Mexiko, zasahuje i na jih Nevady a Wyomingu, do Nebrasky, nejzápadnějšího cípu Oklahomy a jihozápadního Texasu, v Mexiku do států Chihuahua, Coahuila a Sonora.
Ekologie: Druh se obvykle vyskytuje na suchých svazích, náhorních plošinách a v údolích, v podhůří a nižších horských polohách v nadmořské výšce 1000–3000 m, kde jsou roční srážkové průměry 300–600 cm. Nejlépe roste na plném slunci na skalnatých zásaditých půdách, kde je omezen růst jiných rostlin. Z pupenů na kořenech často vyrůstají nové výhony, a tak vznikají houštiny nebo husté háje, které často pokrývají velké plochy; tato schopnost umožňuje především rychlé obnovení porostu po spálení nadzemních částí při požáru.
Quercus gambelii
Popis: Opadavý malý strom nebo velký keř, dosažená maximální výška se liší podle růstových podmínek, činí obvykle 3–9 m, v některých lokalitách až 18 m; v okrajových oblastech výskytu ale i méně než 1 m. Větve jsou nepravidelné a pokřivené, mladé větévky červenohnědé, jemně pýřité. Borka na kmenech je drsná, šedohnědá. Listy jsou krátce řapíkaté, čepele v obrysu eliptické až obvejčité, se 7–11 hlubokými laloky, obvykle 7–12 cm dlouhé a 4–6 cm široké, na vrcholu většinou široce zaoblené, na bázi uťaté nebo klínovité, na líci lesklé, tmavě zelené, na rubu světlejší, sametové; laloky jsou podlouhlé, na vrcholu zaoblené nebo s tupou špičkou, některé ještě dále mělce laločnaté, zářezy mezi laloky jsou ostré nebo úzce zaoblené. Na podzim se listy zbarvují oranžově a žlutě. Samčí květy jsou v krátkých zelenočervených jehnědách, samičí květy v malých skupinách v paždí rozvíjejících se listů. Žaludy jsou vejcovité, jednotlivé nebo v párech, 1–2 cm dlouhé, ve zralosti světle hnědé a asi z třetiny až poloviny obklopené číškou na bázi zaoblenou, na okraji tenkou, na povrchu s těsně přitisklými vejčitými šupinami, šedě plstnatými.
Využití: Žaludy jsou důležitou potravou pro volně žijící i hospodářská zvířata, dříve byly spolehlivým zdrojem potravy i pro původní Američany. V tradiční medicíně se odvar z kůry používal k léčbě poporodní bolesti, hálky při léčbě krvácení a průjmu. Dřevo je husté, tvrdé, těžké, používá se hlavně jako palivo.
Poznámky: Druh byl pojmenován na počest amerického přírodovědce Williama Gambela (1823–49). Q. gambelii se kříží s dalšími druhy zakrslých dubů, včetně Quercus grisea a Quercus turbinella. Tyto hybridy obecně mají mělce laločnaté nebo zubaté listy a jsou poloopadavé; jsou obvykle označovány jako Quercus ×undulata.
Quercus gambelii
Quercus gambelii
Quercus gambelii
Quercus gambelii
Fotografováno ve dnech 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon) a 28. 8. 2014 (Colorado, Mesa Verde).