Syn.: Quercus aegilops L., Quercus agriobalanidea Papaioann., Quercus cretica Bald., Quercus echinata Lam., Quercus ehrenbergii Kotschy, Quercus graeca Kotschy, Quercus hypoleuca Kotschy ex A. DC., Quercus macrolepis Kotschy, Quercus massana Ehrenb. ex Wenz., Quercus pyrami Kotschy, Quercus ungeri Kotschy, Quercus vallonea Kotschy, Quercus vallonea A. DC., Quercus ventricosa Koehne
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité

Quercus ithaburensis subsp. macrolepis

Rozšíření: Východomediteránní druh, v Evropě roste v jihovýchodní Itálii (Puglia a Basilicata, velmi vzácně), v Albánii, Řecku a na řeckých ostrovech, a dále v turecké Anatolii a v Sýrii. Údaje ze zemí bývalé Jugoslávie a z Bulharska jsou zřejmě mylné, nebo se mohou týkat vysazených jedinců.

Ekologie: Stanoviště jsou suché prosvětlené lesy nebo jejich okraje, nejčastěji roste s jinými duby, borovicemi nebo jalovci. Vystupuje až do nadmořské výšky kolem 1700 m.

Quercus ithaburensis subsp. macrolepis

Popis: Poloopadavý jednodomý strom s širokou korunou, dorůstá výšky 10–25 m; borka je tmavohnědá, brázditá; letorosty jsou šedobíle pýřité. Listy jsou střídavé; řapík je 1,7–3,3 cm dlouhý; čepel je podlouhlá až kopinatá, (5–)8–12 cm dlouhá a 4–6 cm široká, s 6–8 páry žilek, na líci leskle tmavozelená, s řídkými hvězdovitými trichomy, později olysalá, na rubu žlutozelená, hustě hvězdovitě chlupatá, na bázi srdčitá, obvykle asymerická, na okraji s 5–8 špičatými podvinutými laloky zakončenými hrotem, na vrcholu tupá. Samčí květy tvoří jehnědy asi 5 cm dlouhé, okvětí je obvykle 6četné, tyčinek je nejčastěji 6. Samičí květy jsou jednotlivé v číšce 3–3,5 cm dlouhé, hustě plstnaté, její šupiny jsou kopinaté, 5–6 mm dlouhé, přitisklé nebo odstálé. Plody jsou trojice žaludy 2,5–4 cm dlouhé a 2 cm široké.

Poznámka: Nominátní poddruh Quercus ithaburensis subsp. ithaburensis se liší méně hluboce členěnými listy a roste jen na Blízkém východě, zřejmě jen v Sýrii, Libanonu a Izraeli; zdá se, že se nevyskytuje ani v Turecku, odkud je některými prameny také uváděn.

Quercus ithaburensis subsp. macrolepis
Quercus ithaburensis subsp. macrolepis
Quercus ithaburensis subsp. macrolepis

Fotografovala Eva Rencová, ve dnech 28. a 29. 10. 2018 (Řecko, Peloponés, Lambokambos a Marathea).