QUERCUS PALUSTRIS Münchh. – dub bahenní

Syn.: Quercus rubra var. palustris (Münchh.) Kuntze
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité

Quercus palustris

Rozšíření: Tento dub pochází ze střední a severovýchodní části USA, do Evropy byl jako okrasná dřevina introdukován v roce 1800. U nás je pěstován jako zajímavá dřevina v parcích a arboretech.

Ekologie: Dřevina lužních a pobřežních lesů s krátkým obdobím záplav. Vyhovují mu plně osluněná stanoviště. Snáší městské prostředí, potřebuje však dostatek vláhy a kyselou až neutrální půdu.

Quercus palustris

Popis: Pomaleji rostoucí strom, který dorůstá výšky nejčastěji kolem 15–25 m. Má průběžný kmen, široce kuželovitou korunu s charakteristickými převislými spodními větvemi. Šedočerná borka vydrží dlouho hladká, u starších dřevin je mělce rozpukaná. Letorosty bývají v mládí chlupaté, červenohnědé, pupen lysý. Listy jsou eliptické, 5–16 cm dlouhé, s pěti až sedmi podlouhlými, osinkatě zubatými laloky a širokými zářezy. Listy jsou oboustranně lysé a lesklé, pouze na rubu v paždí žilek s chomáčky chlupů. Listy mají svěže zelenou barvu, která se na podzim atraktivně mění do červené či leskle hnědé barvy. Řapík je 2–5 cm dlouhý. Žaludy vyrůstají jednotlivě, jsou krátké, maximálně 1,5 cm dlouhé, téměř přisedlé. Jsou uzavřené z 1/3 v ploché číšce s přitisklými chlupatými šupinami.

Využití: Atraktivní dřevina, která nejvíce vynikne jako solitera. Vysazovány jsou i některé kultivary, lišící se např. tvarem koruny. Při výsadbě do alejí je nutno počítat s pravidelným odstraňováním spodních převisajících větví.

Quercus palustris
Quercus palustris
Quercus palustris
Quercus palustris
Quercus palustrisQuercus palustris

Fotografováno dne 17. 10. 2012 (Česko, Morava, Lednice).