QUERCUS PEDUNCULARIS Née – dub

Syn.: Quercus achoteana Trel., Quercus affinis M. Martens et Galeotti, nom. illeg., Quercus aguana Trel., Quercus arachnoidea Trel., Quercus barbanthera Trel., Quercus barbeyana Trel., Quercus callosa Benth., Quercus dolichopus E. F. Warb., Quercus martensiana Trel., Quercus pilicaulis Trel., Quercus tomentosa Willd.
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité

Quercus peduncularis

Rozšíření: Areál se rozkládá ve Střední Americe, kde roste od Mexika (zasahuje až do pohoří Sierra Madre Occidental) přes Belize, Guatemalu a Honduras až do Nikaraguy.

Ekologie: Dřevina horských lesů na suchých stanovištích, v nadmořských výškách 900–3000 m. Žaludy dozrávají v prvním roce po odkvětu.

Quercus peduncularis

Popis: Poloopadavý jednodomý strom, 2–13 m vysoký; kmen mívá 35–45 cm v průměru, borka je šedá, brázditá; letorosty jsou hladké, zprvu hustě hvězdovitě plstnaté, v druhém roce olysalé. Listy jsou střídavé, řapík je 3–8 mm dlouhý, tmavě červenohnědý, často plstnatý; čepel je tlustá, kožovitá, eliptická, obvejčitá až obkopinatá, 6–15 cm dlouhá a 3–9 cm široká, s 11–13 páry žilek, podvinutá, na bázi klínovitá, zaokrouhlená až mělce srdčitá, celokrajná nebo na každé straně s 4–9 mělkými laloky zakončenými krátkým hrotem, na líci většinou lysá a lesklá, na rubu hustě pokrytá hnědavými hvězdovitými chlupy; palisty často vytrvávají. Samčí květy tvoří 4–7 cm dlouhé chudokvěté jehnědy; samičí květy vyrůstají po 2–4 na vrcholu 1–5 cm dlouhých, žlutavě plstnatých stopek. Žaludy jsou 1,5–2 cm dlouhé, asi 1,2 cm v průměru, světle hnědé, na vrcholu hrotité, z 1/3 ukryté v šupinaté číšce.

Poznámka: Dosti proměnlivý druh zejména v tvaru listů.

Quercus peduncularis
Quercus peduncularis
Quercus peduncularis
Quercus peduncularis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 2. 2015 (Guatemala, La Nariz del Indio).