Syn.: Quercus avellaniformis Colmeiro et E. Boutelou, Quercus ballota Desf., Quercus ballota (Lam.) Nyman, Quercus calycina Poir., Quercus ilex var. avellaniformis (Colmeiro et E. Boutelou) Cout., Quercus ilex var. ballota (Desf.) A. DC., Quercus ilex subsp. ballota (Desf.) Samp., Quercus ilex f. ballota (Desf.) Trab., Quercus ilex f. brevicupulata Laguna, Quercus ilex var. brevicupulata (Laguna) C. Vicioso, Quercus ilex var. calcycina (Poir.) C. Vicioso, Quercus ilex subsp. rotundifolia (Lam.) O. Schwarz ex Tab. Morais, Quercus ilex var. rotundifolia (Lam.) Trab., Quercus ilex f. rotundifolia (Lam.) Trab., Quercus sugaro Mattioli
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité
Quercus rotundifolia
Rozšíření: Větší část Pyrenejského poloostrova, vyskytuje se v Portugalsku i Španělsku, vyhýbá se jen oblastem pod výrazným vlivem Atlantiku v nejzápadnější oblasti poloostrova, areál zasahuje i do jižní Francie a Maroka.
Ekologie: Roste v suchých křovinách, na okraji polí, pastvin a cest, společně například s druhy Quercus coccifera, Ceratonia siliqua, Daphne gnidium, Pistacia lentiscus aj., v pásmu od pobřeží až do nadmořských výšek okolo 1400(–2000) m. Kvete od března do června.
Quercus rotundifolia
Popis: Stálezelený keř až malý strom, 8–12(–15) m vysoký, s kmenem přímým a korunou širokou, hustou, zaokrouhlenou; borka je šedá, popraskaná. Listy jsou řapíkaté, eliptické až široce vejčité, 1,5–4(–6,5) cm dlouhé a 1–2,5(–6) cm široké, kožovité, šedozelené, juvenilní listy jsou obvykle na okraji ostnitě zubaté, sekundárních žilek je 5–8 párů. Samčí květy vyrůstají v řídkých jehnědách, samičí v malých svazečcích. Žaludy jsou válcovité, 4–5 cm dlouhé, sladké, dozrávají v 1. roce, číška je jen 9–14 mm dlouhá, nedosahuje poloviny žaludu.
Záměny: Rovněž mediteránní dub cesmínovitý (Quercus ilex) má listy spíše kopinaté, až 9(–12) cm dlouhé a 4(–6) cm široké, juvenilní listy nebývají ostnitě zubaté, počet vedlejších žilek na listu dosahuje 7–14 párů. Jeho areál je zároveň mnohem větší, zasahuje od východní části Pyrenejského poloostrova až po Turecko. Někdy bývá Quercus rotundifolia klasifikován jen jako jeho poddruh.
Quercus rotundifolia
Quercus rotundifolia
Quercus rotundifolia
Quercus rotundifolia
Quercus rotundifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 10. 2015 (Portugalsko, Rocha da Pena).