Syn.: Quercus dumosa subsp. turbinella (Greene) A. E. Murray, Quercus dumosa var. turbinella (Greene) Jeps., Quercus subturbinella Trel.
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité
Quercus turbinella
Rozšíření: Severoamerický druh, jeho areál jen o málo překračuje hranice Sonorské provincie – vyskytuje se na jihozápadě USA (jižní Colorado, New Mexico, Texas, Arizona, jihovýchodní Kalifornie, jižní Nevada, jižní Utah) a v severním Mexiku (Baja Norte, severní Chihuahua, Sonora).
Ekologie: Roste na teplých suchých svazích, v roklích a kaňonech, v nadmořské výšce 800–2000 m, v křovinách typu chaparral, kde často tvoří až 50 % vegetace, v lesích s převahou borovice a jalovce a v pobřežních porostech. Odnožuje i z kořenů a může tvořit husté kolonie.
Quercus turbinella
Popis: Stálezelený keř nebo malý strom s rozloženou korunou, nejčastěji dorůstá výšky 1–2 m, někdy je až 5 m vysoký. Mladé větvičky jsou obvykle slabě plstnaté, později šupinaté, šedé nebo hnědé. Listy jsou krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 1,3–4 cm dlouhé, 0,7–2,4 cm široké, kožovité, šedozelené nebo modrozelené, na bázi zaoblené nebo srdčité, na vrcholu špičaté nebo tupé, na okraji na každé straně s 3–5 hrubými zuby nebo mělkými laloky zakončenými ostny, na líci voskovité, na rubu slabě pýřité až vlnaté, nažloutlé, žláznaté. Samčí květy jsou žlutavě zelené, vyrůstají v nicích jehnědách, samičí květy v krátkých klasech v úžlabí listů. Žaludy jsou vejcovité, 1,3–2,5 cm dlouhé, žlutohnědé, s mělkou až polokulovitou číškou, 8–12 mm širokou a 4–6 mm hlubokou, s vejčitými, těsně přitisklými pýřitými šupinami.
Poznámka: Druh se snadno kříží s dalšími druhy dubu, včetně Quercus gambelii a Quercus grisea.
Quercus turbinella
Quercus turbinella
Quercus turbinella
Quercus turbinella
Quercus turbinella
Quercus turbinella
Fotografováno dne 4. 9. 2014 (USA, Utah, NP Zion).