Syn.: Bryodes minutissima Phil., Quinchamalium patagonica Berg
Čeleď: Santalaceae Juss. – santálovité; Schoepfiaceae Blume
Quinchamalium chilense
Rozšíření: Roste v Jižní Americe podél hřebene And v jihozápadní Bolívii, v Argentině a Chile, přibližně od 26. po 49. rovnoběžku.
Ekologie: Vyskytuje se na suchých stanovištích s ročním úhrnem srážek 400–800 mm, se srážkovým maximem v zimě, vyžaduje plné slunce. Vystupuje až do nadmořské výšky 3800 m.
Quinchamalium chilense
Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina s větvenými lodyhami dorůstajícími výšky až 45 cm. Listy jsou střídavé, dužnaté, přisedlé, čárkovitě kopinaté, 0,5–3,5 cm dlouhé, světle zelené až červenohnědé, celokrajné. Květenství představuje zkrácený, téměř kulovitý chocholík na vrcholu lodyhy; květy jsou oboupohlavné, 5četné; kalich je drobný; koruna je řepicovitá až trubkovitá, 0,7–1,5 cm dlouhá, žlutá až oranžová; tyčinek je 5; semeník je spodní. Plodem je drobná nažka.
Poznámka: Rod Quinchamalium byl donedávna zařazován do čeledi Santalaceae, ale na základě studia molekulárních znaků byl přeřazen spolu s rodem Arjona do čeledi Schoepfiaceae (rod Schoepfia byl doposud nejčastěji řazen do čeledi Olacaceae). Náleží sem tedy nyní 3 rody a asi 55 druhů, rozšířených od Floridy a severního Mexika až po Ohňovou zemi, a dále ve východní Asii od Koreje a Japonska po Sumatru.
Quinchamalium chilense
Quinchamalium chilense
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 2. 2012 (Argentina, provincie Neuquén, Parque Nacional Lanín).