Syn.: Allenia urena (L. f.) E. Phillips, Allenia urens Phillips, Hibiscus urens L. f.
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Radyera urens
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice a v Namibii, okrajově i v Botswaně. V Jihoafrické republice se vyskytuje v provincíích Western, Eastern a Northern Cape, Free State a North West. Rod Radyera obsahuje pouze 2 druhy; kromě tohoto je známa ještě Radyera farragei, která roste v západní a a střední části Austrálie.
Ekologie: Suchomilný druh, provází semiaridní vegetaci, zejména různé typy karoo. V ní se však vyskytuje na relativně vlhčích místech a častěji bývá nalézán podél cest.
Radyera urens
Popis: Plazivý, zpravidla k zemi přitisklý keřík, na lodyze i listech hustě pokrytý hvězdovitými chlupy. Listy jsou střídavé, mělce laločnaté, řapíkaté, čepel je v obrysu téměř okrouhlá, laločnatá, na bázi srdčitá, na okraji vroubkovaná, s výraznou síťovitou žilnatinou. Květenství jsou zkrácené úžlabní hrozny; květy jsou pětičetné; kalíšek i kališní lístky jsou stejně jako nadzemní vegetativní části šedě hvězdovitě chlupaté, kalich je zvonkovitý; obkopinaté korunní lístky jsou na bázi přirostlé k sloupku, přibližně stejně dlouhé jako kalich, sytě oranžové, tmavě žilkované; tyčinek je velký počet, jejich tyčinky srůstají v sloupek; gyneceum tvoří 5 srostlých plodolistů, obsahuje mnoho vajíček. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V jihoafrickém červeném seznamu je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (least concern).
Radyera urens
Radyera urens
Radyera urens
Fotografováno dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Groot Karoo poblíž městečka Laingsburg).