Syn.: Ranunculus ellipticus Greene, Ranunculus oreogenes Greene
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Ranunculus glaberrimus var. ellipticus
Rozšíření: Západ Severní Ameriky, od jihu Britské Kolumbie po Saskatchewan, od západu obou Dakot přes Wyoming a Colorado po sever Nového Mexika a Arizony, zasahuje na severovýchod Kalifornie, chybí v pobřežních oblastech Pacifiku. Nominátní varieta R. g. var. glaberrimus se objevuje v poněkud menším areálu (od Britské Kolumbie po severní Utah) a v nižších nadmořských výškách (400–2000 m n. m.).
Ekologie: Roste na mokrých svazích a vlhkých trávnících, v nadmořských výškách od 1200 až do 3600 m. Kvete brzy na jaře.
Ranunculus glaberrimus var. ellipticus
Popis: Vytrvalá bylina s tenkými kořeny, 5–15 cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, lysá. Přízemní listy jsou řapíkaté, vejčité až eliptické, 1,5–5 cm dlouhé a 1–2 cm široké, celokrajné nebo se třemi zuby, lysé, lodyžní listy menší, krátce řapíkaté. Květy dosahují průměru 1,5–2,5 cm, jsou jednotlivé nebo vyrůstají po několika, jsou stopkaté, žluté; listeny 3laločné, střední lalok je větší než postranní, na bázi chlupaté; kališní lístky jsou malé, načervenalé, záhy opadavé; korunní lístky v počtu 5–10, 8–13 mm dlouhé. Plodem jsou nažky, 1–2 mm dlouhé.
Využití: Původní Američané používali výtažek této rostliny k otrávení svých šípů.
Ranunculus glaberrimus var. ellipticus
Ranunculus glaberrimus var. ellipticus
Fotografováno v květnu 2014 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).