RANUNCULUS NIVALIS L. – pryskyřník sněžný / iskerník

Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Ranunculus nivalis

Ranunculus nivalis

Rozšíření: Subarktické a arktické oblasti Evropy, Asie a Severní Ameriky. V Evropě jen v severní části Skandinávie, na Špicberkách a ruských ostrovech v Barentsově moři, do Asie areál dále pokračuje pobřežím Severního ledového oceánu přes severní Sibiř až na Čukotku, zasahuje také na Kamčatku, dále pokračuje severní Aljaškou až na severní pobřeží a arktické ostrovy Kanady a do Grónska.

Ekologie: Roste v subarktické a arktické travnaté tundře, nejjižněji se vyskytuje v horách středního Norska.

Popis: Vytrvalá bylina s tenkým oddenkem, 5–19 cm vysoká, lodyha přímá, řídce chlupatá, listy střídavé, dolní řapíkaté, v obrysu ledvinité, na bázi srdčité, dlanitě členěné, lodyžní od dolních listů nápadně odlišné, přisedlé, květy jednotlivé, kališní lístky zelené, lysé, jen na vrcholu s hnědými chlupy, korunní lístky žluté, 5četné, obvejčité. Plodem je zobánkatá nažka.

Záměny: Na přírodních stanovištích roste tento severský pryskyřník často ve společnosti podobného druhu Ranunculus sulphureus, který se od toho druhu odlišuje především lysou nebo jen řídce chlupatou lodyhou, výrazně chlupatým žlutohnědým kalichem a pozdější dobou květu.

Ranunculus nivalisRanunculus nivalis

Fotografoval Jindřich Houska, dne 31. 7. 2005 (Švédsko, Laponsko, NP Abisko).