RANUNCULUS PERUVIANUS Pers. – pryskyřník / iskerník

Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Ranunculus peruvianus

Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe. Roste v jižním Mexiku, Guatemale, Kostarice, Kolumbii, Ekvádoru a Peru.

Ekologie: Stanovištěm jsou zamokřená, často zrašelinělá místa nad horní hranicí lesa ve vegetaci páramo nebo obdobných společenstvech. V Kostarice se vyskytuje v nadmořských výškách 3000–3800 m.

Ranunculus peruvianus

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým vertikálním oddenkem, bez výběžků a s neztloustlými kořeny; dorůstá výšky 15–75 cm. Přízemní listy jsou v obrysu víceméně okrouhlé, řapík je 5–20 cm dlouhý, čepel má 2–5 cm v průměru, na bázi je srdčitá nebo střelovitá, na okraji vroubkovaná, na vrcholu široce zaokrouhlená; lodyžní listy jsou přisedlé, čárkovité nebo 3–5laločné, 2–5 cm dlouhé. Květy jsou 1–3; květní stopky bývají s bílými nebo žlutými zkroucenými chlupy; květní lůžko je válcovité; kališní lístky jsou eliptické, 3–6 mm dlouhé; korunních lístků je 5, jsou obvejčité, 8–12 mm dlouhé, žluté nebo bílé; tyčinek je 20–40; plodolistů je rovněž 20–40. Souplodí je válcovité, nažky jsou asi 1,5 mm dlouhé, s přímým nebo lehce zahnutým zobánkem.

Ranunculus peruvianus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, Cerro de la Muerte).