Syn.: Helianthus pinnata (Vent.) E. H. L. Krause, Lepachys pinnata (Vent.) Torr. et A. Gray, Lepachys pinnatifida Raf., Obeliscaria pinnata (Vent.) Cass., Rudbeckia pinnata Vent.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Ratibida pinnata
Rozšíření: Druh Středozápadu Spojených států amerických, centrum jeho areálu leží v oblasti od Velkých jezer po severní Arkansas a Tennessee, roztroušeně ve vyskytuje i v jižněji položených státech. Byl zavlečen i do dalších částí USA, především do Nové Anglie.
Ekologie: Roste v prérii, v lesních lemech a křovinách, obvykle na vápencovém podkladu, stoupá do nadmořské výšky okolo 300 m. Kvete od května do října.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, až přes 125 cm dlouhou, větvenou, rýhovanou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 5–40 cm dlouhé a 3–15 cm široké, zpeřené, s 3–9 úkrojky, které jsou kopinaté, 1–15 cm dlouhé a 0,2–3,5 cm široké. Úbory vyrůstají po 1–12, jejich stopky jsou 3–27 cm dlouhé; zákrovních listenů je 10–15, vyrůstají ve dvou řadách, vnější jsou čárkovité, 3–15 mm dlouhé a 1–3 mm široké, vnitřní kopinaté, 3–6 mm dlouhé a 0,7–3 mm široké; jazykovitých květů je 6–15, liguly jsou eliptické až podlouhle obkopinaté, 16–60 mm dlouhé a 4–15 mm široké, žluté; terč je elipsoidní až vejcovitý, 10–25 mm dlouhý, trubkovité květy jsou zelenožluté, 2,5–3,8 mm dlouhé. Plodem je nažka, 2–4 mm dlouhá.
Využití: Rostlina je dosti dekorativní, vysazuje se v zahradách a parcích i v Evropě.
Poznámka: Rod Ratibida zahrnuje asi sedm druhů, všechny se vyskytují v Severní Americe, přesněji v oblasti od jižní Kanady až po střední Mexiko.
Ratibida pinnata
Ratibida pinnata
Ratibida pinnata
Fotografováno dne 30. 9. 2017 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).