Syn.: Kolobochilus leucorhachis Lindau
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Razisea spicata
Rozšíření: Areál se táhne Střední Amerikou od jižního Mexika až do Jižní Ameriky do Kolumbie, západní Venezuely a severního Peru.
Ekologie: Typický druh velmi vlhkých deštných a mlžných lesů, roste na polostinných stanovištích až do nadmořské výšky 2600 m.
Razisea spicata
Popis: Keř, dorůstá výšky až 2,5 m; letorosty jsou hranaté, pýřité. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, 9,5–29 cm dlouhé a 3,5–8,5 cm široké, na líci lysé, na rubu s cystolity, na bázi zúžené, celokrajné nebo mělce vroubkované, na vrcholu zašpičatělé; řapík je 1–3,5(–8,5) cm dlouhý. Květenstvím je koncový hrozen až 30 cm dlouhý; květy jsou jednotlivé nebo v 2–10květých vstřícně postavených svazečcích; květní stopky jsou 0,5–1 cm dlouhé; listeny jsou šídlovité, 0,5–1 cm dlouhé; kalich je 5četný, se stejnými, čárkovitými, 4,5–9 mm dlouhými cípy; koruna je dvoupyská, lehce zakřivená, 4–6,2 cm dlouhá, zářivě červená, horní pysk je celistvý, dolní 3laločný; tyčinky jsou 2, o 1–2 cm vyčnívají z koruny; semeník je svrchní, tvořený 2 plodolisty. Tobolka je kyjovitá, 2–2,2 cm dlouhá, lysá.
Razisea spicata
Razisea spicata
Razisea spicata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 2. 2014 (Kostarika, Monteverde).