Syn.: Rebutia diersiana Rausch var. minor Rausch, Lobivia pygmaea (R. E. Fr.) Backeb. var. minor (Rausch) Rausch
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Rebutia minor
Rozšíření: Tento taxon pochází z Bolívie (departament Chuquisaca, provincie Sud Cinti, u Yuquina v blízkosti Culpina). Roste ve stejné oblasti jako Rebutia diersiana (syn. Lobivia pygmaea (R. E. Fr.) Backeb.), ale v poněkud vyšší nadmořské výšce (3200–3600 m).
Ekologie: Roste na horských svazích a hřebenech, v mělkých kapsách s obsahem humusu.
Popis: Stonek jednotlivý až mírně odnožující, v kultuře bývá často trsovitý, kuželovitý až válcovitý, 10–15 mm široký a 20–50 mm vysoký. Epidermis zelená, dosti tmavá a na bázi bradavek často s fialovým nádechem. Žebra v počtu 9–10, přímá až šikmá, podélné brázdy mělké, široké, bradavky sotva zřetelné. Areoly malé, oválné, přibližně 1 mm dlouhé, kryté bílou až hnědou, později šedou plstí. Okrajových trnů 9–11, 2 mm dlouhé, přilehlé k tělu, hřebenovitě uspořádané, nažloutle bílé s načervenale hnědou bází. Středové trny chybí, vzácně 1, asi 1 mm dlouhý, načervenale hnědý. Květy postranní, asi 25 mm dlouhé a až 45 mm široké. Květní trubka krátká. Okvětní lístky zaokrouhlené, vnější uvnitř bledě oranžově žluté, s nafialovělou špičkou, vně nažloutle bílé s fialovým středním proužkem. Vnitřní okvětní lístky oranžově žluté, s krátkou světlou bází, jícen bílý. Plod kulovitý, tmavě zelený o velikosti kolem 4 mm obsahující hnědočerná semena o velikosti okolo 1 mm.
Rebutia minor
Ohrožení a ochrana: Všechny druhy z čeledi Cactaceae jsou chráněny podle úmluvy o obchodu s ohroženými druhy rostlin CITES.
Poznámka: Tento druh byl zřejmě pozorován v přírodě jen jeho objevitelem W. Rauschem.
Rebutia minor
Rebutia minor
Fotografováno dne 28. 5. 2011 (rostlina pochází z kultury).