Syn.: Hypochaeris hirta Ucria, Picridium crassifolium Willk., Picridium maritimum Rchb. f., Picridium picroides (L.) H. Karst., Picridium prenanthoides B. D. Jacks., Picridium rupestre Pomel, Picridium vulgare Desf., Reichardia integrifolia Moench, Reichardia picroides var. maritima (Batt.) Maire, Scorzonera picroides L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Reichardia picroides
Rozšíření: Středozemí, podél pobřeží od Portugalska až po Turecko, z ostrovů Baleáry, Korsika, Sardinie, Sicilie, Kréta. Zavlečen do jihozápadní Austrálie a na Havajské ostrovy.
Ekologie: Podél pobřeží, na plážích, na pobřežních skalách. Místy až do výšky 1000 m n. m. Jako plevel na obdělávané půdě a ruderalizovaných místech.
Reichardia picroides
Popis: Vytrvalá bylina s přízemní listovou růžicí, 20–40 cm vysoká. Mladé listy jsou úzké, podlouhle kopinaté, v řapík zúžené, lysé, šedozelené. Přízemní listy jsou zubaté, laločnaté až hluboce vykrojené, lodyžní listy redukované, přisedlé, kopinaté. Lodyha se větví a nese koncové úbory žlutých jazykovitých květů. Typické jsou střechovitě uspořádané zákrovní listeny se zoubkatým přívěškem na špičce. Plody jsou čtyřhranné, rýhované nažky s chmýrem s měkkými bílými a jednoduchými chlupy.
Reichardia picroides
Reichardia picroides
Reichardia picroides
Reichardia picroides
Fotografováno v dubnu 2005 a 4. 10. 2012 (Chorvatsko, ostrov Mana a ostrov Šolta, Stomorska).