Syn.: Sansevieria carnea Andrews
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Ruscaceae Spreng. – listnatcovité
Reineckea carnea
Rozšíření: Střední a jižní Čína, Japonsko – monotypický rod.
Ekologie: V přírodě roste jako podrost vlhkých lesů, na mechatých skalách, v křovinatých porostech. V horách stoupá až do nadmořské výšky 3200 m.
Popis: Z plazivého větveného tenkého (průměr 3 mm) oddenku, který leží blízko povrchu půdy, vyrůstá na konci trs 3–8 stálezelených kopinatých až čárkovitých tuhých listů dlouhých 10–40 cm. Růžové, vonné květy jsou v řídkém klasu, který je kratší než listy. Jsou obvykle oboupohlavné, jen někdy jsou na spodní části květenství pouze květy samičí. Okvětní lístky (6) šálkovitě srůstají, cípy jsou nazpět ohnuté. Plodem je červená bobule.
Využití: Je to „univerzální“ rostlina, kterou můžeme jednak pěstovat jako pokojovou rostlinu v chladných místnostech na stinných místech, používá se jako podrost ve sklenících či k ozelenění povrchu nádob s většími dřevinami (palmami). Bez problémů ale snáší také teploty pod bodem mrazu a v teplejších oblastech ji lze pěstovat i jako půdopokryvnou hajničku. Pak ji vysazujeme na stinná vlhká místa a přes zimu pro jistotu kryjeme chvojím. Snáší také delší zatopení vodou, a proto se objevuje také v nabídkách akvarijních rostlin. Ale pod vodou roste pomalu a snadno zahnívá.
Reineckea carnea
Fotografováno dne 17. 10. 2004 (Botanická zahrada hlavního města Prahy).