Syn.: Allucia cernua Klotzsch, Allucia strobilifera Klotzsch, Alpinia presliana Steud., Alpinia strobilifera Poepp. et Endl., nom. inval., Calathea strobilifera (Miq.) Körn., Costus cernuus Sw. ex Roem. et Schult., Costus podocephalus Donn. Sm., Maranta strobilifera Miq., Phrynium strobiliferum (Miq.) K. Koch, Phyllodes strobilifera (Miq.) Kuntze, Renealmia hygrophila K. Schum., Renealmia strobilifera Poepp. et Endl.
Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité
Renealmia cernua
Rozšíření: Roste ve Střední a Jižní Americe od jižního Mexika po Venezuelu, Peru a západní Brazílii.
Ekologie: Stanovištěm jsou tropické deštné lesy, často na lesních světlinách nebo podél potoků, v nadmořské výšce do 1600 m.
Popis: Statná vytrvalá bylina dosahující výšky 0,5–5 m, často rostoucí ve velkých klonech; tvoří plazivý oddenek a olistěnou lodyhu. Listy jsou dvouřadé, podlouhlé, 10–40 cm dlouhé a 4–12 cm široké, celokrajné, na vrcholu s nasazenou špičkou, žilnatina je tvořena střední žilkou a souběžnými jemnými velmi hustými žilkami postranními. Květenství je vejcovitá nebo elipsoidní palice na vrcholu lodyhy, 4–15 cm dlouhá a 2–6 cm široká; listeny jsou úzké, člunkovité, 2–3 cm dlouhé a asi 1 cm široké, oranžové až červené; květy jsou asymetrické, asi 1 cm dlouhé, vonné; kalich je trojlaločný, žlutočervený; koruna má oranžový trojlaločný pysk o něco delší než trubku; fertilní tyčinka je jediná, další 4 jsou přeměněny na staminodia; semeník je spodní, vzniká srůstem 3 plodolistů. Plodem je kulovitá, asi 1 cm velká, oranžová, později černající bobule ukrytá v oranžovém kalichu; v oranžové dužnině je 8–15 semen.
Poznámka: Snadno rozeznatelný druh z čeledi Zingiberaceae, charakteristický statnou olistěnou lodyhou a s květenstvím neobvykle umístěným na jejím vrcholu.
Renealmia cernuaRenealmia cernua
Renealmia cernua
Renealmia cernua
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. 9. 2008 (Réunion, L´Hermitage les Bains, pěstovaná rostlina) a 20. 2. 2009 (Kostarika, distr. Ciudad Quesada: Sahino, zplaňující).