Syn.: Schoenus capensis Burm. f., nom. illeg.
Česká jména: lanovec (Presl 1846)
Čeleď: Restionaceae R. Br. – lanovcovité
Restio quadratus
Rozšíření: Druh s menším areálem v provincii Western Cape v Jihoafrické republice. Vyskytuje se od Kapského poloostrova po městečka Worcester a Riviersonderend.
Ekologie: Provází vlhčí typy formace fynbos, především podél vodních toků a na dnech údolí, také na okrajích bažin. Lokality leží v nadmořských výškách 100–1400 m. Kvete v zimě a časném jaru, semena dozrávají před novým kvetením. Oheň překonává obrůstáním z oddenku.
Restio quadratus
Popis: Vytrvalá dvoudomá trávovitá bylina vysoká 1–2 m; tvoří plazivé oddenky, jejichž pomocí vytváří souvislé polykormony; stonky mají 4–6,5 mm v průměru, na průřezu hranaté, olivově zelené, hladké, v nodech fertilních lodyh vyrůstají svazečky tenkých sterilních větví. Listy jsou přeměněny na vytrvalé, nezelené pochvy, jsou těsně přitisklé, 1–6 cm dlouhé, olivové, později šednoucí, kožovité, někdy na okraji úzce blanité, na vrcholu špičaté, na vrcholu s 1–4 mm dlouhým hrotem. Samčí rostliny tvoří 25–35 cm dlouhou latu, s více než 50 klásky; toulce jsou vytrvalé; klásky jsou na krátkých tuhých stopkách nebo přisedlé, elipsoidní až vejcovité, 4–8 mm dlouhé a 2–5 mm široké, s 3–8 květy; plevy jsou 1,5–2,5 mm dlouhé, vejčité, zašpičatělé; okvětí je 2–2,5 mm dlouhé; pistillodium je přítomno. Samičí květenství je rovněž latovité, 20–35 cm dlouhé, tvořené více než 50 klásky; toulce jsou drobné, vytrvalé, kratší než klásky; klásky jsou 5–10 mm dlouhé, s 1–4 květy a 1–3 sterilními plevami; plevy jsou 2,5–3,5 mm dlouhé, vejčité, špičaté; okvětí je 2,3–3,5 mm dlouhé, nestejné; staminodia jsou přítomna; semeník je svrchní, 1–3pouzdrý, blizny jsou 3, péřité. Plody jsou drobné tobolky; semena jsou 1,3–1,4 mm dlouhá, bez masíčka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) byl zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Restio quadratus
Restio quadratus
Fotografováno dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).