REYNOUTRIA JAPONICA Houtt – křídlatka japonská / pohánkovec japonský

Syn.: Polygonum cuspidatum Siebold et Zucc., Pleuropterus cuspidatus (Siebold et Zucc.) H. Gross, Tiniaria japonica (Houtt.) Hedberg, Fallopia japonica (Houtt.) Ronse Decr.
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Reynoutria japonica
Rozšíření: Jihovýchodní Asie (Čína, Korea, Japonsko), do Evropy dovezena v první polovině 19. století. Dnes roste především v severní a střední Evropě, ale byla zavlečena i do Jižní Ameriky (Chile). U nás se vyskytuje po celém území od nížin do podhorského stupně.
Ekologie: Křídlatka je u nás často pěstována jako dekorativní rostlina v parcích a zahradách, odkud zplaňuje. Dnes patří mezi silně invazivní druhy, šíří se velmi často a rychle, zejména podél vodních toků, komunikací a na rumištích. Množí se především vegetativně. Upřednostňuje kyselé a vlhké půdy. Kvete od července do září.
Popis: Statná, vytrvalá 1,5–2 m vysoká, dvoudomá bylina. Lodyha přímá, oblá, dutá, dužnatá, lysá nebo mírně papilkatá. Listy střídavé, řapíkaté, řapík 1,5 až 3 cm dlouhý, čepel vejčitá až široce vejčitá, 10–17 cm dlouhá a 8–12 cm široká, na vrcholu špičatá, na bázi uťatá nebo tupě klínovitá, celokrajná, lysá. Květenstvím je lata mnohokvětých lichoklasů vyrůstající z úžlabí listů, delší než řapík příslušného listu. Květy pravidelné, pětičetné, 7–10 mm v průměru, okvětí nerozlišeno na kalich a korunu, okvětní lístky bílé. Plodem je nažka.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest vlámského mecenáše botaniky Karla van Sint Omaars (van Reynoutre).
Reynoutria japonicaReynoutria japonica
Reynoutria japonica
Reynoutria japonica
Fotografováno dne 9. 9. 2005 (Praha-Libuš).