Syn.: Cichorium rhagadiolus E. H. L. Krause, Lapsana rhagadiolus L., Rhagadiolus intermedius Ten., Rhagadiolus lampsanaefolius Mirb., Rhagadiolus lampsanoides Desf., Rhagadiolus lyratus Lam., Rhagadiolus rhagadiolus Dörfl., nom. inval., Rhagadiolus rigidus Pomel, Rhagadiolus stellatus subsp. edulis (Gaertn.) Arcang.
Česká jména: kosatka jedlá (Slavík et al. 2004)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Rhagadiolus edulis

Rozšíření: Typický mediteránní druh, roste v jižní Evropě od Portugalska po Bulharsko a tureckou Thrákii včetně většiny ostrovů, také na Krymu a v podhůří Kavkazu. V severní Africe se vyskytuje v Maroku a Tunisku, na Blízkém východě od Anatolie po Izrael a Jordánsko a zřejmě i v Zakavkazí. V minulosti bylo v ČR doloženo jeho pěstování.

Ekologie: Stanovištěm jsou narušená místa s nezapojenou vegetací, úhory a vinice. Vystupuje do nadmořské výšky 1000 m.

Rhagadiolus edulis

Popis: Jednoletá bylina vysoká 10–40 cm, lodyha je obvykle od báze chudě prutnatě větvená, lysá nebo štětinatě chlupatá. Listy tvoří přízemní růžici, jsou víceméně řapíkaté, v obrysu kopisťovité, lyrovité, až 9 cm dlouhé a 2 cm široké, s 3–4 oddálenými páry bazálních úkrojků, jejichž interlobia dosahují až k vřeteni; lodyžní listy jsou celistvé, celokrajné až hrubě zubaté. Úbory jsou dlouze stopkaté; lůžko úboru je lysé; zákrov je válcovitý, asi 6 mm dlouhý, vnější zákrovní listeny jsou jen asi 1 mm dlouhé, vnitřních je 4–6, jsou čárkovité, asi 6 mm dlouhé, na vnější straně lysé; koruna je jazykovitá, asi 5 mm dlouhá, žlutá. Nažky jsou za plodu rozestálé, dvoutvaré, z okrajových 4–6 květů jsou víceméně rovné, poněkud vrásčité a lysé, z 1(–2) vnitřních jsou zahnuté, obvykle alespoň v dolní části brvité; chmýr chybí.

Poznámka: Velmi podobný Rhagadiolus stellatus má především odlišný tvar přízemních listů, které jsou u tohoto druhu kopisťovité, na bázi obvykle hrubě zubaté, jen řidčeji peřenodílné; dalším zřejmě docela spolehlivými znakem jsou osténkaté zákrovní listeny; znaky na nažkách jsou asi dosti proměnlivé. Oba druhy se v minulosti konzumovaly jako zelenina.

Rhagadiolus edulisRhagadiolus edulis
Rhagadiolus edulis
Rhagadiolus edulis

Fotografoval Ivo Konopásek, dne 15. 5. 2018 (Itálie, Sicílie, Parco delle Madonie, Piano Zucchi).