Syn.: Lapsana stellata L.
Česká jména: kosatka hvězdovitá (Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Rhagadiolus stellatus

Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v pásu od Portugalska a Maroka až po Sýrii a Izrael, objevuje se také na Kanárských ostrovech, kde však nemusí být původní, zcela jistě nepůvodní je ve Velké Británii, v minulosti byl dokonce zaznamenán i v Praze, pěstoval se u nás už v roce 1808 (Hluboš).

Ekologie: Roste na kamenitých ruderálních stanovištích, při okrajích polí a cest.

Rhagadiolus stellatus

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 10–50(–70) cm dlouhou, v horní části větvenou, řídce chlupatou. Přízemní listy jsou řapíkaté, podlouhle obvejčité, 2,5–14 cm dlouhé a 1–7 cm široké, chobotnatě zubaté až peřenodílné, lodyžní listy jsou přisedlé, kopinaté až vejčité, skoro celokrajné nebo oddáleně zubaté. Úbory jsou stopkaté; zákrov je 5–8 mm dlouhý, zákrovní listeny vyrůstají ve 2 řadách, vnější jsou velmi krátké, vejčité, vnitřních je 5–8, jsou úzce kopinaté, v době plodu se prodlužují, jsou rozestálé, na hřbetní straně někdy štětinaté; liguly jsou až 5 mm dlouhé, žluté. Plody jsou zakřivené šídlovité nažky, 10–15 mm dlouhé, nahnědlé.

Poznámka: Starší literatura spojovala tento druh ještě s dnes samostatně klasifikovanou kosatkou jedlou (Rhagadiolus edulis), která se vyskytuje rovněž v jižní Evropě a velmi pravděpodobně bývala i u nás pěstována a konzumována jako zelenina. Přízemní listy tohoto druhu jsou lyrovité, nažky poněkud kratší a skoro rovné.

Rhagadiolus stellatus
Rhagadiolus stellatus
Rhagadiolus stellatus
Rhagadiolus stellatus

Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 4. 2012 (Maroko, Demnate).