Syn.: Chamaerops excelsa var. humilior Thunb., Chamaerops sirotsik H. Wendl., Licuala waraguh Blume, Licuala wixu Blume, Rhapis javanica Blume, Rhapis sirotsik H. Wendl., nom. inval.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité

Rhapis humilis

Rozšíření: Endemit jižní Číny; roste pouze v provinciích Kuang-si a Kuej-čou. Jako okrasná rostlina se pěstuje v dalších zemích; z Japonska a Indonésie je hlášeno zplaňování.

Ekologie: Provází vegetaci na suchých svazích v nižších polohách, vystupuje jen do nadmořské výšky kolem 1000 m.

Rhapis humilis

Popis: Drobná dvoudomá palma, tvoří tenké, v trsech nebo v koloniích vyrůstající bambusu podobné kmínky o průměru kolem 3 cm, pokryté vytrvalými vláknitými zbytky pochev; dorůstá výšky až 6 m. Listy jsou dlanité, jejich čepel je dělená – nikoli však až k bázi – na 7–20 segmentů dlouhých až 45 cm a širokých až 2 cm, obvykle prohnutých, na vrcholu špičatých a často nepravidelně rozeklaných; listové pochvy se rozpadají na hnědá vlákna. Květenství vyrůstá mezi listy, je 3krát latovitě rozvětvené, vřeteno je hnědě plstnaté; listeny jsou pochvovité; samčí květy často vyrůstají v párech, jsou asi 7 mm dlouhé, jejich kalich je trubkovitý, s 3 cípy, koruna je rovněž trubkovitá, trojcípá, tyčinek je 6 ve 2 kruzích; samičí květy jsou podobné samčím, ale menší, jen asi 4,5 mm dlouhé, jejich semeník srůstá z 3 plodolistů, každý obsahuje jediné vajíčko. Plodem je vejcovitá, asi 0,7 cm dlouhá peckovice; semeno je vejcovité, asi 4,5 mm dlouhé.

Rhapis humilis
Rhapis humilis
Rhapis humilis

Fotografováno dne 6. 12. 2018 (Čína, Peking, Beijing Botanical Garden).