RHEUM SPICIFORME Royle – reveň / rebarbora

Syn.: Rheum moorcroftianum Meisn., Rheum reticulatum Los.-Losinsk, Rheum scaberrimum Lingelsh.
Česká jména: reveň (Presl 1846)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Rheum spiciforme

Rozšíření: Druh horských oblastí střední a východní Asie, vyskytuje se v Himálaji, Ťan-šanu a přilehlých horských masivech, areál se táhne od východního Kazachstánu a západočínského Sin-ťiangu přes Tibet, Afghánistán, severní Pákistán a indický Kašmír až do Nepálu a Bhútánu.

Ekologie: Roste na horských kamenitých svazích a skalách, v horských údolích, na štěrkových náplavech horských řek, v nadmořských výškách zhruba od 3600 do 5000 m. Kvete v červnu a červenci.

Rheum spiciforme

Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina, s oddenkem dosahujícím 1–2 cm v průměru. Všechny listy jsou bazální, řapíky jsou 7–15 cm dlouhé, obvykle lysé; botka je skoro stejně dlouhá jako řapík, nahnědlá; listová čepel je široce vejčitá až skoro okrouhlá, 15–30 cm dlouhá a stejně tak i široká, na bázi většinou srdčitá nebo i zaokrouhlená, celokrajná nebo chobotnatá, na vrcholu zaokrouhlená, lysá nebo na rubu jemně hvězdovitě chlupatá. Květenství je hroznovité, 10–30 cm dlouhé, jeho stopka je lysá; květy jsou drobné, dosahují 2–3 mm v průměru; listeny jsou vejčité, šupinovité; okvětních lístků je 6, jsou vejčité, 2–3 mm dlouhé, nažloutlé nebo až načervenalé. Plodem je elipsoidní křídlatá nažka, 5–15 mm dlouhá, na vrcholu zaokrouhlená, křídla jsou blanitá.

Využití: Kořen se používá v orientální medicíně, řapíky se konzumují syrové i vařené.

Rheum spiciforme
Rheum spiciforme
Rheum spiciforme

Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, údolní systém Alamedin).