Syn.: Rhizophora candellaria DC.
Čeleď: Rhizophoraceae R. Br. in Flinders – kořenovníkovité
Rhizophora apiculata
Rozšíření: Areál druhu zahrnuje rozsáhlé území v tropech na pobřeží Indického a Tichého oceánu. Druh byl zjištěn v Asii od Malediv a Srí Lanky až po Indonésii, na sever zasahuje až do nejjižnější Číny a na Filipíny, roste na severu Austrálie a v Oceánii od Nové Guineje po Vanuatu a severní Mariany.
Ekologie: Charakteristický druh, často dominanta formace mangrove, roste spíše v hloubi porostů než na jejích okrajích. K významným adaptacím na specifické podmínky mangrove patří jednak chůdovité kořeny, jednak klíčení semen na rostlině: mohutný hypokotyl se při pádu snadno zabodne do bahnitého substrátu na dně a stabilizuje semenáček před účinkem přílivu.
Rhizophora apiculata
Popis: Statný stálezelený strom vysoký (3–)6–25 m; v dolní části kmene tvoří charakteristické přímé nebo obloukovité vzdušné kořeny; kmen dorůstá průměru 10–22 cm, borka je šedá až poněkud rezavá, spíše hladká. Listy jsou vstřícné; řapík je 1,5–3 cm dlouhý, často načervenalý; čepel je kopinatá, 8–18 cm dlouhá a 3–7 cm široká, lysá, lesklá, s načervenalou hlavní žilkou, na rubu tečkovaná, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupě špičatá. Květy vyrůstají v úžlabí listů na tlustých stopkách 0,7–1,5 cm dlouhých, obvykle ve vidlanech, méně často jednotlivě; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou vejčité, 1–1,5 cm dlouhé, na vrcholu špičaté; korunní lístky jsou kopinaté, 6–8 mm dlouhé, bílé, záhy po rozkvětu opadávají; tyčinek je obvykle 12; semeník je zčásti uzavřen v češuli. Plod je hruškovitý, asi 2,5 cm dlouhý a 1,5 cm široký; semeno klíčí už na mateřské rostlině a opadává teprve ve chvíli, kdy jeho hypokotyl doroste délky 30–35 cm.
Záměny: Porosty tohoto druhu velmi často navazují na výskyt velmi podobného kořenovníku Rhizophora mucronata. Ten se odlišuje nižšími oblouky vzdušných kořenů, tmavší a více brázditou borkou, světlejšími, na okraji poněkud podvinutými listy, delšími stopkami květenství a větším počtem květů v něm.
Využití: Dřevo je pevné a houževnaté, vhodné jako stavební materiál i jako palivo. Borka obsahuje mnoho tříslovin a tradičně se používá např. k barvení rybářských sítí, pro něž má konzervační účinek.
Rhizophora apiculata
Rhizophora apiculata
Rhizophora apiculata
Rhizophora apiculata
Rhizophora apiculata
Rhizophora apiculata
Rhizophora apiculata
Rhizophora apiculata
Rhizophora apiculata
Rhizophora apiculata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. a 28. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).