Syn.: Chrysanthemum gayanum (Coss. et Durieu) Batt., Leucanthemum gayanum (Coss. et Durieu) Maire, Pyrethrum gayanum Coss. et Durieu
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rhodanthemum gayanum
Rozšíření: Druh severozápadní Afriky, vyskytuje se jen v Maroku a Alžírsku, a to v oblasti pohoří Atlas. Druh je morfologicky poměrně variabilní, v rámci druhu se rozlišuje asi pět infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých horských svazích, v nadmořských výškách okolo 1000 až 1300 m.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 10–35 cm dlouhou, chlupatou. Listy jsou 2krát zpeřené, úkrojky jsou čárkovité, špičaté, chlupaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách; zákrov je polokulovitý, zákrovní listeny vyrůstají v několika řadách, vnější jsou kopinaté, vnitřní podlouhle kopinaté, na okraji nahnědle blanité, přitiskle chlupaté; liguly jazykovitých květů jsou podlouhlé, na líci bílé, na rubu růžově červené, na vrcholu se 3–4 zuby; trubkovité květy jsou nachové. Plodem je nažka.
Poznámka: Rod Rhodanthemum v současnosti čítá asi 15 druhů, všechny se vyskytují v severozápadní Africe, jen jediný druh (Rhodanthemum arundanum) zasahuje i na evropský břeh Středozemního moře, na jihovýchod Pyrenejského poloostrova.
Rhodanthemum gayanumRhodanthemum gayanum
Rhodanthemum gayanum
Rhodanthemum gayanum
Fotografoval Mário Duchoň, dne 26. 3. 2012 (Maroko, Tamgalt).