Syn.: Clementsia rhodantha (A. Gray) Rose, Sedum rhodanthum A. Gray
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Rhodiola rhodantha
Rozšíření: Severoamerický druh, roste v USA v jihovýchodní části hřebene Skalistých hor od Montany po Arizonu a Nové Mexiko.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhká kamenitá a travnatá místa, louky, břehy vodních toků, kamenité svahy, roste v nadmořských výškách 2000–4200 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá oboupohlavná bylina s dužnatým, 0,5–2 cm tlustým oddenkem, přímé lodyhy jsou 10–60 cm vysoké. Listy jsou střídavé, podlouhlé až čárkovitě obkopinaté, 1–4,5 cm dlouhé a 2–7 mm široké, zelené, někdy později červenající, neojíněné, celokrajné nebo drobně zoubkované, na vrcholu špičaté. Květenství je hroznovité až téměř hlavaté, husté; květů je asi 50, jsou 5–6četné; květní stopky jsou do 5 mm dlouhé; kališní lístky jsou téměř volné, čárkovitě kopinaté, 3–9 mm dlouhé; korunní lístky jsou volné, čárkovitě kopinaté až čárkovitě obkopinaté, přímé, jen špičkami ven vyhnuté, 6–13 mm dlouhé, zelenavé nebo bílé až růžové; tyčinky jsou ve 2 kruzích; plodolisty jsou volné. Měchýřky jsou přímé, 6–9 mm dlouhé, se zobánkem; semena jsou velmi drobná.
Poznámka: Druh je v rámci rodu velmi izolován, nápadně se odlišuje protaženým květenstvím; bývá proto zařazován do samostatného podrodu (podle některých badatelů dokonce rodu) Clementsia. Nejblíže příbuzná je snad R. semenovii ze středoasijských velehor.
Rhodiola rhodanthaRhodiola rhodantha
Rhodiola rhodanthaRhodiola rhodantha
Rhodiola rhodantha
Rhodiola rhodantha
Rhodiola rhodantha
Fotografovali Ladislav Kovář a Vít Grulich, ve dnech 20. 5. 2009 a 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Polabí, zahrada a Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).