Syn.: Agaricus mundulus Lasch, Agaricus popinalis Fr., Clitocybe mundula (Lasch) A. Pearson et Dennis, Clitocybe popinalis (Fr.) Bres., Clitocybe popinalis (Fr.) Bres., Clitopilopsis mundula (Lasch) Kühner ex Konrad et Maubl., Clitopilopsis popinalis (Fr.) Kühner ex Konrad et Maubl., Clitopilus lutetianus (E.-J. Gilbert) Noordel. et Co-David, Clitopilus mundulus (Lasch) P. Kumm., Clitopilus mundulus var. nigrescens Sacc., Clitopilus popinalis (Fr.) P. Kumm., Paxillopsis mundula (Lasch) J. E. Lange, Paxillopsis popinalis (Fr.) J. E. Lange, Paxillus mundulus (Lasch) Fr., Paxillus mundulus (Lasch) Fr., Paxillus popinalis (Fr.) Ricken, Rhodocybe lutetiana (E.-J. Gilbert) Bon, Rhodocybe mundula (Lasch) Singer, Rhodopaxillus lutetianus E.-J. Gilbert, Rhodopaxillus mundulus (Lasch) Konrad et Maubl., Rhodopaxillus popinalis (Fr.) Konrad et Maubl.
Česká jména: rudoušek hořký (Antonín 2006)
Slovenská jména: machovec hnedosivý (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Entolomataceae Kotl. et Pouzar – závojenkovité
Rhodocybe popinalis
Rozšíření: Je znám z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Roste v trávě na pastvinách, v zahradách a parcích. Objevuje se v červnu až říjnu, obvykle v malých skupinách.
Rhodocybe popinalis
Popis: Klobouk má průměr 2–7 cm, v mládí je vyklenutý s dlouho podvinutým okrajem, později téměř plochý, na středu vmáčklý, se zvlněným okrajem. Pokožka suchá, matná, šedá až šedohnědá s fialovým nádechem, často vrásčitě rozpraskaná. Lupeny sbíhavé na třeň, prostřídané kratšími, v barvě klobouku nebo světlejší, později narůžovělé od výtrusného prachu, při poranění tmavnou. Třeň je 3,5–5 cm dlouhý, 0,5–1,2 cm tlustý, válcovitý, zbarvený jako lupeny, na bázi mírně kyjovitě rozšířený, světlejší, bíle ojíněný. Dužnina je bělavá nebo našedlá, vůně moučná, chuť nahořklá až hořká. Výtrusný prach je růžový, výtrusy jsou široce elipsovité, hranaté, 5–7 × 4–5,5 µm velké.
Záměny: Podobá se některým strmělkám (Clitocybe), podobný je i vzácný a o něco větší rudoušek tmavý (Rhodocybe obscura) rostoucí ve smrčinách na vápenatých půdách.
Využití: Je nejedlý.
Rhodocybe popinalis
Rhodocybe popinalis
Rhodocybe popinalis
Fotografováno v srpnu 2010 a 2011 (Roztoky).