Syn.: Azaleastrum albiflorum (Hook.) Rydb.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Rhododendron albiflorum
Rozšíření: Roste v pacifické části Severní Ameriky, v Kanadě v Britské Kolumbii a Albertě, v USA ve státech Washington, Oregon, Idaho a Montana, odlehlé populace se nacházejí ještě ve státě Colorado.
Ekologie: Vyskytuje se v podrostu suchých až mírně vlhkých prosvětlených jehličnatých lesů, na okrajích horských potoků i v křovinách nad horní hranicí lesa. Dává přednost chudým nevýživným podkladů a spíše kontinentálnímu klimatu.
Rhododendron albiflorum
Popis: Opadavý, až 2,5 m vysoký keř s podzemními výběžky; větvičky mají hladkou nebo rýhovanou, nežláznatě chlupatou, často rezavou borku. Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhlé až obvejčité, 2–9 cm dlouhé a 0,8–3 cm široké, ploché, na okraji drobně pilovité a v mládí brvité, na ploše roztroušeně žláznaté, olysávající. Pravidelné, nicí, velmi vonné květy vyrůstají po 1–2 nad jizvami po opadlých listech na loňských částech větviček; květní stopky jsou 9–15 mm dlouhé odstále chlupaté; listeny jsou rezavé; kalich je na bázi srostlý, kališní cípy jsou kopinaté, 5–17 mm dlouhé, žláznatě i nežláznatě chlupaté; koruna bývá rozevřeně zvonkovitá, 1–2,2 cm velká, bílá, korunní lístky jsou v dolní části srostlé; tyčinek je obvykle 9, nestejných; semeník je pětipouzdrý, svrchní. Plodem je 6–8 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: Někteří autoři tento druh vyčleňují do samostatného rodu Azaleastrum, do nějž bývá řazen ještě japonský druh Rhododendron semibarbatum. Význačným znakem obou druhů jsou laterálně (nikoli terminálně) uspořádané květy; tento znak je podpořen i molekulárními zvláštnostmi.
Rhododendron albiflorumRhododendron albiflorum
Rhododendron albiflorum
Rhododendron albiflorum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 12. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Strathcona Provincial Park, Forbidden Plateau).