RHODODENDRON PONTICUM subsp. BAETICUM (Boiss. et Reut.) Hand.-Mazz. – pěnišník / rododendron

Syn.: Azalea baetica (Boiss. et Reut.) Kuntze, Rhododendron baeticum Boiss. et Reut.
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Rhododendron ponticum subsp. baeticum

Rozšíření: Endemit Pyrenejského poloostrova. Roste ve třech izolovaných územích: v Portugalsku v horských skupinách Serra do Caramulo a Serra de Monchique, v jižním Španělsku v provincii Cádiz v okolí měst Algeciras a Tarifa.

Ekologie: Provází smíšené poloopadavé lesy, zejména ve vlhkých roklinách při potocích, vždy na kyselém podkladu. Vystupuje až do nadmořské výšky 850–(1000) m.

Rhododendron ponticum subsp. baeticum

Popis: Stálezelený keř, vysoký až 3 m, kmínky jsou přímé, s hladkou borkou; větve jsou rozkladité. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté, (5–)7–15(–25) cm dlouhé a 3–5(–6) cm široké, kožovité, na líci leskle tmavozelené, na rubu světlejší, lysé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté; řapík je 0,7–1,5 cm dlouhý. Květenství je chocholík s 8–16 květy, vřeteno je pýřité; květní stopky jsou 4–5(–6) cm dlouhé; kalich je asi 2 mm dlouhý; koruna je široce zvonkovitá, 4–6 cm dlouhá, nachová až fialová, korunní trubka je poněkud kratší než cípy; tyčinek je 10, zakřivených, nitky jsou na bázi chlupaté; semeník je lysý. Tobolka je přímá, vřetenovitá, 2(–3) cm dlouhá, lysá.

Poznámka: Nominátní poddruh Rhododendron ponticum subsp. ponticum roste od jihovýchodního Bulharska přes Malou Asii po Kavkaz a izolovaně v Libanonu. Izolaci populací na Pyrenejském poloostrově zapříčinily čtvrtohorní klimatické změny. Podobně roztrhaný areál (rovněž s odlišenými poddruhy na západě a východě Středozemí) vykazuje také např. bobovitá rostlina Erophaca baetica.

Rhododendron ponticum subsp. baeticum
Rhododendron ponticum subsp. baeticum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 5. 2011 (Španělsko, Andalusie, El Picacho).