Syn.: Azalea fortunei (T. Moore ex Lindl.) Kuntze
Česká jména: pěnišník Fortuneův (Mareček 2001)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Systematické zařazení: Rhododendron subg. Hymenanthes subsect. Fortunea (Tagg) Sleumer

Rhododendron fortunei

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v jihovýchodní Číně, od provincií Šen-si a Che-nan na severu až po Jün-nan a Kuang-tung na jihu.

Ekologie: Roste v horských lesích, v nadmořských výškách od 600 až do 2000 m. Kvete od dubna do května.

Popis: Stálezelený keř až menší strom dosahující výšky 3–12 m, s borkou šedou a letorosty zelenými, žláznatými. Listy jsou střídavé, řapík je 18–40 mm dlouhý, čepel je podlouhá až eliptická, 8–14 cm dlouhá a 3–9 cm široká, kožovitá, na bázi zaokrouhlená či uťatá, vzácněji mělce srdčitá, celokrajná, na vrcholu obvykle tupá až zaokrouhlená, na líci lysá, lesklá, na rubu olysalá. Květenství je terminální, 6–12květé, květní stopky jsou 2–3 cm dlouhé; květy jsou vonné, kališních cípů je 7, jsou asi 1 mm dlouhé, koruna je zvonkovitá až nálevkovitá, 45–52 mm dlouhá, růžová, vně žláznatá, se 7 cípy, které jsou obvejčité, 15–18 mm dlouhé; tyčinek je 14, jejich nitky jsou lysé, čnělka je až 30 mm dlouhá. Plodem je tobolka, 25–35 mm dlouhá.

Využití: V kultuře často pěstovaný druh, používá se i ke křížení.

Poznámka: Robert Fortune (1812–80), na nějž odkazuje druhové jméno, byl skotský cestovatel, botanik a lovec rostlin, proslul především nelegálním vývozem čajovníku Camellia sinensis z Číny.

Rhododendron fortunei
Rhododendron fortunei
Rhododendron fortunei

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).