RHODODENDRON IMPEDITUM Balf. f. et W. W. Sm. – pěnišník obtížený / rododendron

Syn.: Rhododendron litangense Balf. f. ex Hutch.
Česká jména: pěnišník obtížený (Mareček 2001)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Rhododendron impeditum

Rozšíření: Endemit jihozápadního okraje východní Číny, vyskytuje se jen v západní části provincií S‘-čchuan a Jün-nan.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci alpínských luk a otevřených svahů, v nadmořských výškách od 2500 až do 4600 m. Kvete od května do června.

Rhododendron impeditum

Popis: Stálezelený, bohatě větvený, poměrně kompaktní keř dorůstající výšky 40–80(–120) cm. Listy jsou krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 4–16 mm dlouhé a 2,5–8 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé; na líci tmavě zelené, řídce šupinaté, na rubu šedozelené, šupinaté, lesklé. Květy vyrůstají po (2–)3–4, jejich stopka je 1–3 cm dlouhá; kališní cípy jsou podlouhlé, až 4 mm dlouhé, vytrvávají i v době plodu; koruna je nálevkovitá, až 1,5 cm dlouhá, purpurová až fialová nebo narůžovělá, vzácně i bílá; tyčinek je (5–)10(–11), jejich nitky jsou na bázi chlupaté, čnělka je kratší nebo i delší než tyčinky, lysá nebo na bázi chlupatá. Plodem je vejcovitá tobolka, 4–6 mm dlouhá.

Využití: Pěstuje se také v zahradách střední Evropy, pro svůj nižší vzrůst je velmi vhodný i pro výsadby na větších skalkách. V kultuře se objevuje v několika kultivarech.

Rhododendron impeditum
Rhododendron impeditum
Rhododendron impeditum

Fotografováno dne 5. 5. 2018 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).