Syn.: Azalea macrophylla (D. Don ex G. Don) Kuntze, Hymenanthes macrophylla (D. Don ex G. Don) H. F. Copel., Rhododendron californicum Hook.
Česká jména: pěnišník velkolistý (Mareček 2001)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Systematické zařazení: Rhododendron subg. Hymenanthes
Rhododendron macrophyllum
Rozšíření: Druh západní části Severní Ameriky, vyskytuje se v poměrně úzkém pásu od jihozápadu kanadské Britské Kolumbie přes západ amerických států Washington a Oregon až po centrální oblast pobřežní Kalifornie.
Ekologie: Roste v pacifických vlhkých lesích, lesních lemech s křovinách, v nadmořských výškách od 50 až do 1600 m. Kvete od dubna do července.
Rhododendron macrophyllum
Popis: Stálezelený keř či až menší strom, 1–5(–8) m vysoký, s větvemi nežláznatě chlupatými, záhy olysalými. Listy jsou řapíkaté, řapíky jsou lysé, čepele eliptické až obvejčité, 6–14(–20) cm dlouhé a 2,5–5,5(–7,5) cm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, nežláznatě chlupaté až olysalé. Květenství je terminální, 10–20květé; listeny jsou opadavé; stopky jsou 3–6 cm dlouhé, lysé; květy jsou přímé, vonné; kališní cípy jsou asi 1,5 mm dlouhé, lysé jen na okraji chlupaté; koruna je široce zvonkovitá, dosahuje 24–48 mm v průměru, je bílá až růžová nebo načervenale purpurová, se žlutozelenou tečkovanou kresbou, korunní cípy jsou 14–30 mm dlouhé; tyčinek je 10, jsou nestejné, 16–37 mm dlouhé. Plodem je elipsoidní tobolka vyrůstající na přímé stopce, 13–25 mm dlouhá, pokrytá rezavými chlupy.
Poznámka: Na území kontinentálního USA se v současnosti vyskytuje asi 34 druhů pěnišníků, z nichž tři jsou nepůvodní. Většina z nich (asi 25 původních druhů) se vyskytuje ve východní části kontinentu.
Rhododendron macrophyllum
Rhododendron macrophyllum
Rhododendron macrophyllum
Rhododendron macrophyllum
Rhododendron macrophyllum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 8. 2017 (USA, Oregon, Mount Hood National Forest, okolí Ramona Falls).