RHODODENDRON MAKINOI Tagg ex Nakai – pěnišník / rododendron

Syn.: Azalea makinoi (Tagg.) Makino, Rhododendron stenophyllum Makino, Rhododendron yakushimanum subsp. makinoi (Tagg ex Nakai) D. F. Chamb.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Rhododendron makinoi

Rozšíření: Nevelký areál tohoto druhu se nachází na jihu centrální části japonského ostrova Honšú, přesněji východně od města Nagoja v prefekturách Aiči a Šizuoka.

Ekologie: Roste v horských lesích a křovinách, převážně na skalnatých a slunných horských svazích. Kvete od května do června.

Rhododendron makinoi

Popis: Stálezelený, poměrně kompaktně rostoucí keř s větvemi přímými, hnědě chlupatými. Listy jsou krátce řapíkaté, úzce obkopinaté, 10–15 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, kožovité, na líci lesklé, zelené, na rubu hnědě plstnaté. Květenství je terminální, mnohokvěté, šupiny pupenů jsou vytrvávající, květní stopky jsou hnědě chlupaté, kalich je velmi krátký, koruna je nálevkovitá, 5cípá, dosahuje 3–4 cm v průměru, je narůžovělá; tyčinek je 10, čnělka je asi 3 cm dlouhá, lysá. Plodem je elipsoidní chlupatá tobolka.

Ohrožení a ochrana: Odhaduje se, že v přírodě se vyskytuje asi 7 tisíc jedinců tohoto druhu. Z hlediska ohrožení (2011) je řazen k druhům zranitelným (VU).

Využití: Občas bývá vysazován v zahradách a parcích jako nižší až středně vysoký okrasný keř, v kultuře je zastoupen několika kultivary.

Rhododendron makinoi
Rhododendron makinoi
Rhododendron makinoi
Rhododendron makinoi
Rhododendron makinoi

Fotografováno dne 21. 5. 2017 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).