Syn.: Azalea prinophylla Small, Azalea rosea hort. ex Loisel., Rhododendron roseum (Loisel.) Rehd.
Česká jména: pěnišník růžový (Mareček 2001)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Rhododendron prinophyllum

Rozšíření: Druh východu USA, jehož areál je výrazně disjunktivní, složený ze dvou oddělených arel. Vyskytuje se jednak na severovýchodě USA (od jihozápadu státu Maine až do Pensylvánie, dále sestupuje k jihu Appalačskými horami až do Alabamy), jednak na západním břehu řeky Mississippi (ve státech Missouri, Arkansas a na východně Oklahomy, zasahuje i na jihozápad státu Illinois).

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na stanovištích mokrých i sušších, na rašeliništích a v mokřinách, na skalnatých svazích a v roklích, podél břehů vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 1500 m. Kvete v jarních měsících, ještě před olistěním nebo společně s listy.

Popis: Opadavý keř dosahující výšky 100–300(–500) cm. Listy jsou střídavé, řapík je žláznatě chlupatý, listová čepel vejčitá až obvejčitá, 3–9 cm dlouhá a 1,2–3,7 cm široká, po okraji brvitá, na vrcholu špičatá nebo tupá, často hrotitá, na líci řídce chlupatá, někdy i lysá, na rubu řídce až hustě chlupatá, někdy i žláznatě chlupatá. Květenství je terminální, 4–13květé, květní stopky jsou 5–26 mm dlouhé, obvykle žláznatě chlupaté; květy jsou vonné, kališní cípy jsou až 4 mm dlouhé, chlupaté nebo i žláznatě chlupaté, koruna je nálevkovitá, 25–45 mm dlouhá, světle růžová, vně chlupatá nebo i žláznatě chlupatá, korunní cípy jsou 10–23 mm dlouhé; tyčinek je 5, jsou z koruny vyniklé. Plodem je tobolka, 10–28 mm dlouhá.

Poznámka: Na území kontinentálního USA roste asi 34 druhů pěnišníků. Většina z nich se vyskytuje ve východních oblastech země, na západě najdeme jen pět druhů: až sem zasahuje areál druhu Rhododendron groenlandicum, už ryze západoamerickými druhy jsou potom například Rhododendron albiflorum nebo Rhododendron macrophyllum.

Rhododendron prinophyllum
Rhododendron prinophyllum
Rhododendron prinophyllum

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).