Syn.: Rhododendron cookeanum Davidian
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Systematické zařazení: Rhododendron subg. Hymenanthes subsect. Irrorata (Tagg) Sleumer

Rhododendron sikangense

Rozšíření: Druh východní Asie, vyskytuje se na jihozápadě východní části Číny, v provinciích S’-čchuan a Jün-nan. Bělokvěté rostliny bývají vyčleňovány k varietě Rhododendron sikangense var. exquisitum (na našich snímcích).

Ekologie: Roste v horských smíšených lesích a v křovinách na alpínských svazích, v nadmořských výškách od 2800 až do 4500 m. Kvete od května do července.

Popis: Stálezelený keř až menší strom dosahující výšky 300–500 cm, s letorosty hustě rezavě či bíle plstnatými, později olysalými. Listy jsou střídavé, řapík je 10–15 mm dlouhý, hvězdovitě chlupatý, později olysalý, čepel je podlouhle eliptická až kopinatá, 7–12 cm dlouhá a 2,5–5,5 cm dlouhá, kožovitá, na bázi široce klínovitá až zaokrouhlená, někdy i uťatá nebo mělce srdčitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, na líci zelená, lysá, na rubu světle zelená, lysá, jen na střední žilce rezavě chlupatá nebo při bázi vločkovitě chlupatá, s 12–15 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální, 8–12květé, květní stopky jsou 1–2 cm dlouhé, chlupaté; kališních cípů je 5, jsou trojúhelníkovité, špičaté, vně chlupaté, koruna je zvonkovitá, 3–3,5 cm dlouhá, 5cípá, bílá (var. exquisitum) nebo růžová až nachová (nominátní varieta), s tmavě nachovými skvrnkami; tyčinek je 10, jsou nestejně dlouhé, nitky jsou u báze chlupaté, čnělka je lysá. Plodem je tobolka, 15–20 mm dlouhá.

Rhododendron sikangense
Rhododendron sikangense
Rhododendron sikangense
Rhododendron sikangense

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).