RHODODENDRON TRICHOSTOMUM Franch. – pěnišník / rododendron

Syn.: Rhododendron sphaeranthum Balf. f. et W. W. Sm.
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Rhododendron trichostomum

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se na jihozápadě východní části Číny, centrum areálu leží na západě provincie S’-čchuan a na severozápadě Jün-nanu, zasahuje též do jihovýchodního Tibetu a na jih provincie Čching-chaj. Rozlišují se tři variety.

Ekologie: Roste v horských lesích a křovinách, na alpínských loukách i skalnatých otevřených stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 2700 až do 4600 m. Kvete od května do července.

Rhododendron trichostomum

Popis: Stálezelený nižší keř dosahující výšky 30–100(–150) cm, s letorosty hustě šupinatými, štětinatými. Listy jsou střídavé, řapík je jen 2–4 mm dlouhý, čepel je čárkovitá až úzce kopinatá nebo obkopinatá, 8–32 mm dlouhá a 3–8 mm široká, na bázi zaokrouhlená, po okraji podvinutá, na vrcholu špičatá nebo tupá, hrotitá nebo vykrojená, na líci tmavě zelená, šupinatá nebo lysá, na rubu šupinatá, žlutohnědá až nahnědlá. Květenství je terminální, 6–15(–20)květé, květní stopky jsou nanejvýše 5 mm dlouhé, kalich je 5cípý, kališní cípy jsou vejčité, 0,5–3 mm dlouhé, šupinaté nebo lysé, koruna je úzce trubkovitá, 8–20 mm dlouhá, bělavá až růžová, na vnější straně zřetelně šupinatá nebo lysá, uvnitř hustě chlupatá; tyčinek je jen 5, svou délkou nepřesahují korunu, jejich nitky jsou lysé. Plodem je vejcovitá tobolka, 3–5 mm dlouhá.

Poznámka: Asijská pěnišníková sekce Pogonanthum, do které bývá představovaný druh řazen, zahrnuje asi 22 druhů pěnišníků; bývají to většinou dřeviny velmi vysokých horských poloh (např. druh Rhododendron primuliflorum stoupá až do nadmořské výšky nad 5000 m).

Rhododendron trichostomum
Rhododendron trichostomum
Rhododendron trichostomum
Rhododendron trichostomum

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).