Syn.: Cynomyrtus tomentosa (Aiton) Scriv., Myrtus canescens Lour., Myrtus tomentosa Aiton
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rhodomyrtus tomentosa
Rozšíření: Pochází z rozsáhlé oblasti jihovýchodní tropické a subtropické Asie: Čína (provincie Fujian, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hainan, Hunan, Yunnan), Hong-Kong, Tchaj-wan, Indie, Srí Lanka, Kambodža, Laos, Barma, Thajsko, Vietnam, Indonésie, Malajsie, Filipíny. Je široce pěstovaná v kultuře, zavlečená do dalších zemí – do USA (Florida a Havajské ostrovy) a do Mikronésie. Na Floridě, Havajských ostrovech a ve Francouzské Polynésii je invazivní.
Ekologie: Preferuje subtropické až tropické klima se srážkami nejméně 1200 mm za rok. Roste na pobřeží, ve vlhkých a deštných lesích, na pastvinách, v mokřadech, na březích řek a okrajích bažin; v zemích původu od úrovně hladiny moře až do nadmořské výšky 300 m, výjimečně do 1300 m; varieta R. tomentosa var. parvilora vystupuje až do výše 1800–2700 m. Snese mírné mrazy. Roste v široké škále půdních typů (kromě alkalických půd), snáší i slané pobřežní půdy, ale je citlivý na silnou solnou mlhu. Je schopen proniknout na celou řadu stanovišť, od borovicových lesů po okraje houštin mangrove. Snadno obsazuje narušené lokality. Vytváří rozsáhlé houštiny, které vytlačují původní vegetaci. Je schopen obnovit růst po spálení ohněm. Semena rozšiřují ptáci a drobní savci.
Rhodomyrtus tomentosa
Popis: Stálezelený keř dorůstající výšky 2–4(–5) m. Mladé větévky, květenství a mladé listy jsou hustě bíle nebo nažloutle plstnaté. Listy jsou vstřícné, kožovité, se širokými krátkými řapíky, čepele eliptické, na vrcholu tupé až špičaté, 5–8 cm dlouhé a 2–4 cm široké, se třemi žilkami vycházejícími z báze, leskle zelené na líci, hustě šedě nebo někdy nažloutle plstnatě chlupaté na rubu, s celistvým okrajem. Květy vyrůstají jednotlivě nebo ve skupinách po 2–3 v paždí listů, listeny eliptické, 6–12 mm dlouhé, podobné listům. Kalich je zvonkovitý, 5–7 mm dlouhý, s pěti cípy, plstnatý, vytrvalý. Květy mají průměr 2,5–3 cm, 5 široce obvejčitých korunních lístků, které jsou červené nebo růžové, někdy na vnější straně bílé s purpurově růžovým nádechem. Tyčinky jsou početné, 10–15 mm dlouhé, nitky růžové, pestík 13–15 mm dlouhý, semeník 3–4pouzdrý. Plodem je podlouhlá měkká, jedlá bobule, asi 1,5 × 1 cm velká, purpurově černá, na vrcholu s přetrvávajícími kališními cípy, na povrchu plstnatá, 3–4pouzdrá, s 40–45 semeny ve dvou řadách v každém pouzdru.
Využití: Oblíbená okrasná rostlina v zahradách v tropických a subtropických oblastech, pěstovaná pro bohaté květy a jedlé sladké plody, používané na koláče a džemy nebo v salátech. Ve Vietnamu se plody používají k výrobě vína a také do želé, sirupů a kompotů.
Poznámka: Nominátní varieta Rhodomyrtus tomentosa var. tomentosa se vyskytuje v jihovýchodní Asii, jižní Číně a Indočíně. Má bíle plstnaté listy, jejichž vrchol není zašpičatělý a stopky jsou 1–2,5 cm dlouhé.
Varieta Rhodomyrtus tomentosa var. parviflora se vyskytuje v Indii a na Srí Lance (na našich forografiích). Má krémově nebo nažloutle plstnaté listy se zašpičatělým vrcholem a stopky jsou kratší než 1 cm.
Rhodomyrtus tomentosa
Rhodomyrtus tomentosa
Rhodomyrtus tomentosa
Rhodomyrtus tomentosa
Fotografováno ve dnech 15. 2. 2014 (Srí Lanka, Peradeniya) a 18. 2. 2014 (Horton Plains).