Syn.: Amaryllis andicola Poepp., Amaryllis purpurata (Phil.) Traub et Uphof, Habranthus andicola (Poepp.) Herb., Hippeastrum andicola (Poepp.) Baker, Hippeastrum purpuratum Phil., Rhodolirium andicola (Poepp.) Ravenna, Rhodophiala purpurata (Phil.) Traub, Zephyranthes andicola (Poepp.) Baker
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité

Rhodophiala andicola

Rozšíření: Jihoamerický druh vyskytující se na středochilsko-argentinském pomezí, areál leží v horských oblastech argentinské provincie Neuquén a v přilehlých oblastech Chile.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých horských svazích, v suti, v nadmořských výškách zhruba od 1800 až do 2100 m. Kvete od prosince do ledna.

Rhodophiala andicola

Popis: Cibulnatá bylina dosahující v době květu výšky 17–25 cm. Cibule je vejcovitá, až 35 mm dlouhá a asi 28 mm široká, hnědá. Listy jsou řemenovité, 15–30 cm dlouhé a jen 0,25–0,8 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupé, zelené. Květy vyrůstají jednotlivě na přímých stvolech, jsou vzpřímené a podepřené 2 listeny toulce, okvětí o průměru 26–38 mm je složeno ze 6 okvětních lístků, které jsou vejčité, 35–42 mm dlouhé, růžovonachové, s tmavším středem; tyčinek je 6, čnělka 1. Plodem je tobolka.

Poznámka: K rodu Rhodophiala je v současnosti řazeno 27 akceptovaných druhů (POWO 2018), všechny pocházejí z Jižní Ameriky.

Rhodophiala andicola
Rhodophiala andicola
Rhodophiala andicola

Fotografoval Mário Duchoň, dne 8. 2. 2019 (Chile, Parque nacional Conguillío, svahy vulkánu Sierra Nevada).