Syn.: Rhus cismontana Greene
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Rhus glabra
Rozšíření: Široce rozšířený severoamerický druh, s těžištěm výskytu ve Spojených státech a přesahující i do pohraničních oblastí Kanady a do státu Tamaulipas na severu Mexika. Vyskytuje se od břehů Pacifiku v Oregonu až po atlantické pobřeží ve státě Maine, na jih až po severní část Floridy.
Ekologie: Provází suchá stanoviště v říčních údolích, lesní okraje a světliny, nejčastěji na chudých, skeletovitých půdách; vystupuje až do nadmořských výšek kolem 1000 m.
Rhus glabra
Popis: Opadavý, mléčící keř 1,5–3(–5) m vysoký; borka je hladká, šedohnědá, letorosty jsou zpravidla lysé. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 30–50 cm dlouhé, s (4–)5–14 jařmy; lístky jsou kopinaté, 5–12 cm dlouhé, na okraji pilovité, zašpičatělé, na podzim se barví zlatavě až červeně. Květenství je hustá, 10–25 cm dlouhá lata; květy jsou 5četné; kališní lístky jsou vytrvalé, velmi drobné; korunní lístky jsou 1–2 mm dlouhé, dlouze zašpičatělé, žlutavé; semeník je jednopouzdrý, čnělky jsou 3. Plody jsou zploštělé peckovičky 4–5 mm dlouhé, červené, chlupaté.
Rhus glabraRhus glabra
Rhus glabra
Rhus glabra
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Osoyoos).