Syn.: Rhus aromatica var. trilobata (Nutt.) A. Gray
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Rhus trilobata
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky. Vyskytuje se na rozsáhlém území zahrnující jižní Kanadu (jižní Alberta a Saskatchewan), celý západ, jihozápad a částečně středozápad USA (na východě až po obě Dakoty a státy Iowa, Kansas, Arkansas a střední Texas) až po střední Mexiko (Colima, Guanajuato, Hidalgo). V areálu se rozlišuje 6 variet lišících se vzrůstem, tvarem a velikostí listů a tvarem a oděním plodů. Na jihozápadě areálu jsou rostliny rozvětvené a kompaktní, na severu areálu jsou vyšší.
Ekologie: Roste nejčastěji na suchých skalnatých stanovištích v podhůří, kaňonech a na svazích hor, zvláště na vápencových výchozech, do nadmořských výšek kolem 2100 m. Roste v mnoha typech rostlinných společenstev, jako jsou pastviny, horské křoviny, lesy s převahou borovice, jalovce a jedle, v mokřadech, dubových lesích a společenstvu chaparral. Kvete v dubnu, před vyrašením listů.
Rhus trilobata
Popis: Opadavý vzpřímený až rozkladitý keř dorůstající výšky 0,5–2,5 m; průměr koruny je často větší než výška. Kořenový systém je bohatý a zasahuje hluboko, pod povrchem půdy se vytvářejí dřevité odnože až několik metrů dlouhé, ze kterých vyrůstají další rostliny a často vytvářejí houštiny. Větve jsou v mládí chlupaté, později lysé. Listy jsou střídavé, složené ze 3 přisedlých lístků, v obrysu okrouhlých, vejčitých až kosodélníkových, s klínovitou bází, okrajem hrubě zubatým; terminální lístek je 3–6,5 cm dlouhý. Při rozdrcení vydávají listy silný štiplavý pach. Květy jsou oboupohlavné i jednopohlavné, oba typy bývají na jedné rostlině, v hustých skupinách na krátkých bočních výhonech. Květy jsou drobné, 5četné; samčí jsou nažloutlé, samičí jasně žluté. Plody jsou peckovičky o průměru 5–7 mm, řídce chlupaté a mírně lepkavé, ve zralosti červené.
Záměny: Rhus trilobata se podobá druhu Rhus aromatica, který roste na východě kontinentu; někdy jsou oba druhy považovány za variety jednoho druhu. Podobný je i Toxicodendron diversilobum, který má ale prostřední lístek řapíčkatý (roste v Kanadě v Britské Kolumbii a v USA ve státech Washington, Oregon, California a Nevada).
Využití: Plody jsou jedlé, mají velmi kyselou chuť a vůni podobnou limetkám. Celá rostlina byla široce využívaná v tradiční medicíně; odvary z kůry na nachlazení, z plodů na zažívací potíže a při bolesti zubů, z listů jako diuretikum a také jako forma antikoncepce, rozemleté plody na neštovice, obklady z listů proti svědění, kořeny a pupeny jako deodorant. Z rostliny se získávalo žluté a červenohnědé barvivo. Olej ze semen sloužil k výrobě svíček. Pružné větve se používaly v košíkářství.
Rostliny R. trilobata se vysazují jako okrasné keře v parcích a kolem silnic, jsou zvláště ozdobné na podzim, když se listy zbarvují jasně oranžovými až červenofialovými odstíny; slouží i ke zpevnění a rekultivaci půdy.
Rhus trilobata
Rhus trilobata
Rhus trilobata
Fotografováno ve dnech 28. 8. 2014 (USA, Colorado, Mesa Verde) a 4. 9. 2014 (Utah, NP Zion).