Syn.: Melastoma grandiflorum Aubl., Osbeckia aubletiana Spreng., Rhynchanthera ambigua Naudin, Rhynchanthera betulifolia Cogn., Rhynchanthera cardonae Wurdack, Rhynchanthera haenkeana DC., Rhynchanthera insignis Naudin, Rhynchanthera matthaei Naudin, Rhynchanthera microphylla Gleason, Rhynchanthera orinocensis Sprague
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Rhynchanthera grandiflora
Rozšíření: Areál druhu se táhne od jižní Mexika a Panamy přes Venezuelu až po Francouzskou Guyanu, dále na jih zasahuje přes celou Amazonii a Caatingu až do středobrazilského Cerrada, objevuje se i na severu Bolívie.
Ekologie: Roste v savaně, na vlhkých stanovištích, podél vodních toků a na březích jezer, při okrajích pastvin, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Rhynchanthera grandiflora
Popis: Polokeř až keř, 50–200 cm vysoký, s větvemi na průřezu tupě hranatými nebo skoro okrouhlými, žláznatě chlupatými. Listy jsou řapíkaté, kopinaté až vejčité, 4,5–10 cm dlouhé a 2,5–4,5 cm široké, na bázi srdčité, na okraji pilovité, brvité, na vrcholu špičaté, chlupaté, se 7–9 vyniklými souběžnými žilkami. Květenství je vrcholičnaté, květy jsou 5četné; listeny jsou listům podobné, avšak menší, přisedlé; kalich je jemně chlupatý, jeho cípy jsou čárkovitě šídlovité, 6–15 mm dlouhé; korunní lístky jsou vejčité až obvejčité, 20–25 mm dlouhé, tmavě růžové až fialové, fertilních, z koruny vyniklých tyčinek je 5, z nichž jedna je výrazně delší, krátkých sterilních tyčinek je také 5. Plodem je hnědá tobolka, 6–7 mm dlouhá.
Využití: Ve Francouzské Guyaně se květy keře používají v tradiční medicíně k výrobě sirupu pro léčbu onemocnění dýchacích cest.
Poznámka: Neotropický rod Rhynchanthera zahrnuje asi 20 druhů, vyskytují se v oblasti od Mexika až po Paraguay a jižní Brazílii.
Rhynchanthera grandiflora
Rhynchanthera grandiflora
Rhynchanthera grandiflora
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).