Syn.: Wulfenia notoniana Wall.
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité

Rhynchoglossum notonianum

Rozšíření: Areál se rozkládá na jihozápadě Indie v pohoří Západní Ghát ve svazových státech Maháráštra, Karnátaka, Kérala a Tamil Nadu, a dále na Srí Lance.

Ekologie: Roste v podrostu tropických stálezelených a poloopadavých lesů v nadmořských výškách 700–1200 m, často podél vodních toků nebo na vlhkých kamenitých místech.

Rhynchoglossum notonianum

Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 30–60 cm. Listy jsou převážně střídavé, krátce řapíkaté, čepel je vejčitá, až 17 cm dlouhá a 11 cm široká, s 17–20 páry žilek, na bázi výrazně asymetrická, jedna polovina je srdčitá, druhá klínovitá, celokrajná nebo slabě zvlněná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství je koncový jednostranný hrozen; stopky květů jsou asi 0,5 cm dlouhé; listeny jsou vejčité, špičaté; kalich je hluboce rozeklaný, cípy jsou kopinaté, až 0,8 cm dlouhé, křídlaté, jeden kališní cíp má křídlo širší než ostatní; koruna je dvoupyská, 1–2,5 cm dlouhá, korunní trubka je bílá, pysk je modrý, horní drobný, dvouklaný, dolní kosočtvercový; tyčinky jsou 2, další 2 jsou zakrnělé (staminodia); semeník je jednopouzdrý, s mnoha vajíčky. Plodem je vejcovitá tobolka až 6 mm dlouhá.

Poznámka: Do rodu Rhynchoglossum se nyní řadí 13 druhů, z nichž většina roste v jižní a jihovýchodní Asii od Srí Lanky po jižní Čínu a Novou Guineu, jediný druh (Rhynchoglossum azureum) roste v Americe od Mexika po Peru.

Rhynchoglossum notonianum
Rhynchoglossum notonianum
Rhynchoglossum notonianum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. a 24. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar).