Syn.: Dolicholus flavus Medik., Dolicholus minimus (L.) Medik., Dolichos medicagineus Lam., Dolichos minimus L., Dolichos scarabaeoides Roxb., Glycine lamarckii Kunth, Glycine littoralis DC., Glycine reflexa Nutt., Glycine rhombifolia Willd., Rhynchosia adenantha Miq., Rhynchosia aureo-guttata Andersson, Rhynchosia candollei Decne., Rhynchosia ervoidea DC., Rhynchosia exigua Andersson, Rhynchosia fridericiana sensu Zoll. et Moritzi, Rhynchosia hockii De Wild., Rhynchosia ischnoclada Harms, Rhynchosia medicaginea (Lam.) DC., Rhynchosia mexicana Hook. et Arn., Rhynchosia microphylla Wall., Rhynchosia punctata DC., Rhynchosia rhombifolia (Willd.) DC.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Rhynchosia minima

Rozšíření: Tropický druh s obrovským areálem na všech kontinentech. Roste v celé subsaharské Africe, v jižní Asii od Arabského poloostrova po Čínu, Tchaj-wan, Indonésii a Novou Guineu, také v Austrálii. Dále se roztroušeně vyskytuje v Oceánii (místy má invazní charakter) a plošně v Americe od jihu USA po Uruguay a střední Argentinu; zdejší výskyt možná není původní.

Ekologie: Provází různé typy křovin a řidších lesíků v tropickém klimatu na těžkých půdách dostatečně zásobených vápníkem a fosforem. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 2500 m.

Rhynchosia minima

Popis: Jednoletá i vytrvalá poléhavá nebo pnoucí bylina; lodyhy jsou lysé nebo pýřité, až několik metrů dlouhé. Listy jsou střídavé, trojčetné; řapík je 0,6–2 cm dlouhý; lístky jsou kosníkovitě vejčité až obvejčité, 1–2,5 cm dlouhé a široké, pýřité, na rubu žláznatě tečkované, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé; palisty jsou až 3,5 mm dlouhé. Květenství jsou volné úžlabní hrozny se stopkou 1–7 cm dlouhou a vřetenem 2–15 cm dlouhým; květní stopky jsou velmi krátké; kalich je zvonkovitý, 3,5–4,5 mm dlouhý, cípy jsou nestejné, delší než trubka; koruna je žlutavá, s tmavšími žilkami, pavéza je 5–6 mm dlouhá, vně chlupatá; tyčinek je 10, 9 srůstá, jedna zůstává volná. Lusk je dvousemenný, podlouhlý, z boku stlačený, 1,2–2 cm dlouhý a 0,6–0,7 mm široký, lysý.

Poznámka: Jde o nenáročnou pícninu s chutí konzumovanou dobytkem.

Rhynchosia minima
Rhynchosia minima
Rhynchosia minima
Rhynchosia minima

Fotografováno dne 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Rakhyut).