Syn.: Dichromena ruiziana (Boeckeler) J. F. Macbr., Rhynchospora infuscata Boeckeler, Rhynchospora macrochaeta f. condensata Kük., Rhynchospora macrochaeta var. quadrispicata (Boeckeler) Kük., Rhynchospora macrochaeta var. quinquespicata (Boeckeler) Kük., Rhynchospora macrochaeta var. ruiziana (Boeckeler) Kük., Rhynchospora quadrispicata Boeckeler, Rhynchospora quinquespicata Boeckeler, Rhynchospora stuebelii Boeckeler
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Rhynchospora ruiziana
Rozšíření: Pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Byla zjištěna v Kostarice, Panamě, od Kolumbie až po severní Bolívii, také ve Venezuele a snad i v Guyaně a Brazílii.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhká místa, např. vlhké pastviny nebo břehy vodních toků. Lokality leží nadmořské výšce 1700–3500 m.
Rhynchospora ruiziana
Popis: Statná trávovitá trsnatá bylina vysoká 0,8–1,5 m, někdy vytváří plazivé výběžky; lodyha je tupě trojboká, na hranách drsná. Listy jsou čárkovité, 50–110 cm dlouhé a (0,5–)1–2,2 cm široké. Květenství je složeno z 5–10 latovitých útvarů 3,5–13 cm dlouhých; primární větve jsou za plodu rozestálé; klásky jsou v obrysu kopinaté až vejčité, 3–6,5(–8) mm dlouhé; plev je 4–5, špičatých, delších než nažka, posléze opadávají; okvětí je přeměněno na 4 štětinky; tyčinky jsou obvykle 3; blizny jsou 2. Nažky jsou čočkovité, 1,1–1,6(–1,8) mm dlouhé, podélně jamkaté.
Poznámka: Ve Střední a Jižní Americe se vyskytuje několik desítek druhů hrotnosemenek, z nichž některé se vzhledem vůbec nepodobají druhům evropským. Většina je vázána na vlhká stanoviště, a to jak v nížinách, tak ve vysokohoří.
Rhynchospora ruiziana
Rhynchospora ruiziana
Rhynchospora ruiziana
Rhynchospora ruiziana
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 1. a 3. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).