Syn.: Ribes weddellianum Jancz.
Čeleď: Grossulariaceae DC. – meruzalkovité
Ribes andicola
Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se jen ve vysokohorských oblastech Kolumbie a Ekvádoru.
Ekologie: Roste v křovinách, které jsou součástí formace páramo nad horní hranicí lesa. Lokality leží v nadmořské výšce 2600–4200 m.
Ribes andicola
Popis: Dvoudomý keř, 2–3 m vysoký. Listy jsou střídavé, řapíkaté, čepel je vejčitá nebo široce vejčitá, jen občas mělce trojlaločná (pak střední lalok je největší), na rubu lysá nebo chlupatá, svraskalá, síťnatě žilkovaná, na bázi uťatá nebo mělce srdčitá, na okraji zubatá. Květenství jsou hrozny asi 6 cm dlouhé, přibližně s 40 květy, vřeteno, listeny i květy jsou červené; kališní lístky jsou volné; koruna je zvonkovitá až trubkovitá; tyčinky v samčích květech jsou vyvinuté, v samičích mají zakrnělé prašníky a sterilní pyl; v samčích květech jsou vajíčka zakrnělá. Plody jsou červené, obvykle žláznatě chlupaté bobule.
Poznámka: V jihoamerických Andách roste několik desítek druhů rybízů; jejich systematika není dosud úplně vyjasněná, čemuž dosvědčuje i fakt, že jsou stále popisovány nové druhy. Na rozdíl od evropských rybízů je převážná většina jihoamerických druhů dvoudomá.
Ribes andicola
Ribes andicola
Ribes andicola
Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional Sangay, El Altar).