Čeleď: Grossulariaceae DC. – meruzalkovité
Ribes erythrocarpum
Rozšíření: Endemit amerického Oregonu, jehož výskyt je soustředěn do Kaskádového pohoří v centrální a jižní části státu, obzvláště hojný je v okolí jezera Crater Lake, odkud pocházejí i naše snímky.
Ekologie: Roste v horských lesích a lesních lemech, na skalnatých a kamenitých svazích, v nadmořských výškách od 1100 do 2300 m. Kvete od května do srpna.
Ribes erythrocarpum
Popis: Netrnitý keř pouhých 10–20 cm vysoký, s větvemi poléhavými, kořenujícími, jemně chlupatými, krátce žláznatými. Řapík je 3–5 cm dlouhý, chlupatý, žláznatý, čepel je v obrysu skoro okrouhlá, 3–5laločná, 2,5–5 cm dlouhá, na bázi srdčitá, na okraji vroubkovaná až pilovitá, na vrcholu tupá, žláznatě chlupatá. Květenství je přímé nebo vystoupavé, hroznovité, 6–20květé, 2–5 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté až obvejčité, 2–4 mm dlouhé, chlupaté; kališní lístky jsou žluté nebo načervenalé, 1,5–3 mm dlouhé; korunní lístky jsou kopisťovité, žluté nebo načervenalé, 1–1,2 mm dlouhé; tyčinky jsou stejně dlouhé jako korunní lístky, nitky jsou asi 0,5 mm dlouhé, lysé, prašníky žluté, čnělka je 1 mm dlouhá, lysá. Plody jsou kulovité až vejcovité bobule, dosahují 8–10 mm v průměru, v době zralosti jsou červené, žláznatě chlupaté.
Poznámka: K rodu Ribes je v současnosti započítáváno na 194 akceptovaných druhů, na území USA se vyskytuje asi 53 zástupců tohoto rodu. Představovaný oregonský endemit patří jistě k nejrázovitějším americkým druhům s velmi charakteristickým habitem. V rámci USA patří zároveň k druhům s nejmenším areálem. Zcela nejmenší areál zde má snad Ribes thacherianum, který je znám jen z nevelkého ostrova Santa Cruz u Los Angeles; naopak nejrozšířenějším druhem USA je Ribes aureum.
Ribes erythrocarpum
Ribes erythrocarpum
Ribes erythrocarpum
Ribes erythrocarpum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 8. 2017 (USA, Oregon, Crater Lake National Park).