Syn.: Robinia acacia L., Robinia pseudoacacia L., Pseudoacacia communis Simonk., Pseudoacacia pseudoacacia Borbás, nom. inval.
Česká jména: čimišník obecný (Presl 1819), trnovník obecný (Presl 1846, Opiz 1852), čimišník obecný, akácia, luštník, akát, agastr, trnovník (Sloboda 1852), trnovník, akát, akacie (Čelakovský 1879), trnovník bílý, akát (Polívka 1912, Dostál 1989), trnovník akát (Kubát 2002)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Robinia pseudacacia

Robinia pseudacacia

Rozšíření: Druh pochází ze Severní Ameriky, původní je jen ve východní části USA (od břehů Atlantiku po Arkansas na západě), dnes je však rozšířen v celé jižní části severoamerického kontinentu. Do Evropy byl přivezen na začátku 17. století, do Čech v roce 1710. Pěstuje se v mírném pásu celého světa, nezřídka zplaňuje, v řadě oblastí se invazně šíří.
Ekologie: Roste na okraji lesů, podél cest, v alejích, kolem zahrad a parků, v blízkosti lidských sídel. Šíří se do přirozených společenstev světlých lesů a křovinatých strání, kde potlačuje původní vegetaci.
Popis: Opadavý keř nebo strom, 2–30 m vysoký, borka hluboce brázditá, mladé větévky lysé nebo olysalé, listy řapíkaté, s 4–10 páry lístků, lístky vejčité až podlouhlé, až 35 mm dlouhé. Květy v řídkých, převislých, až 20 cm dlouhých hroznech, květy vonné, koruna až 20 mm dlouhá, bílá nebo narůžovělá, pavéza se zelenou skvrnou, na bázi žlutá. Kvete od května do června, plodem je lusk.
Využití: Trnovník akát poskytuje dobré dřevo, je to také významná medonosná dřevina. Patří však k silně invazním druhům.
Poznámka: Rod byl pojmenován po francouzských zahradnících a botanicích Jeanovi a Vespasianovi Robinových.
Robinia pseudacaciaRobinia pseudacacia
Robinia pseudacaciaRobinia pseudacacia
Robinia pseudacacia
Fotografováno dne 27. 5. 2006 (jižní Morava, okolí obce Kobylí).