Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Rodgersia pinnata
Rozšíření: Vyskytuje se ve střední a jižní Číně – Kuej-čou (Guizhou), východní a jižní S’-čchuan (Sichuan) a Jün-nan (Yunnan).
Ekologie: Roste na skalnatých svazích stinných údolí, v listnatých lesích, obvykle na vlhkých místech, někdy také na vysokohorských loukách, v horách stoupá až do nadmořské výšky 2000–3800 m.
Rodgersia pinnata
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá do výšky 1,5 m. Listy jsou zpeřené, jařmo je však velmi krátké. Koncových lístků 3–5, vyrůstají zdánlivě z jednoho místa, boční lístky jsou 3–4. Lístky jsou eliptické. Lodyžní listy jsou menší a skládají se obvykle pouze ze 3 lístků. Lístky jsou na spodní straně hnědě brvité, především na žilkách. Okraj lístků je dvakrát zubatý. Květenství je bohaté. Kališní lístky jsou žláznatě chlupaté, žilky se spojují na vrcholu lístku. Tyčinek 10, pestíky 2.
Rodgersia pinnataRodgersia pinnata
Rodgersia pinnataRodgersia pinnata
Využití: Občas pěstovaná zahradní rostlina, vhodná především pro větší úpravy v polostínu až stínu. V kultuře vyžaduje humózní, lehkou, stále mírně vlhkou půdu. Je známo několik odrůd, například ´Elegans´ s růžovými květy a ´Alba´ s květy bílými.
Rodgersia pinnata
Fotografováno ve dnech 8. 10. 2004 (Čína, S’-čchuan), 2. 5. a 5. 6. 2008 (Botanická zahrada hlavního města Prahy).