Syn.: Campanula ciliaris Salisb., nom. illeg.
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Roella ciliata
Rozšíření: Rod Roella je endemický v jižní Africe, zahrnuje asi 25 druhů, z nichž většina roste ve floristické provincii Kapsko. Druh Roella ciliata je nerovnoměrně rozšířen v jihozápadní části provincie Western Cape, od Elandskloof Mountains po Caledon Swartberg, je častý na Cape Peninsula.
Ekologie: Suché kamenité svahy a plošiny, ve vegetační formaci fynbos, nejčastěji v jihozápadní expozici. Kvete od srpna do března.
Roella ciliata
Popis: Přímý nebo poléhavý polokeř, dorůstající výšky 50 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, šídlovité, tuhé, brvité, na vrcholu ostře špičaté, okraje jsou hrubě štětinaté, žilnatina je na rubu vystouplá. Květy jsou jednotlivé, terminální, přisedlé, listeny podobné listům, ale větší, lemované bílými štětinami. Kališních cípů je 5, na bázi srostlých do krátké trubky. Koruna je zvonkovitá, s pěti korunními lístky, barvy bílé nebo světle modré, na vnitřní bázi lístků s tmavě modrým až černým, většinou bíle lemovaným prstencem nebo skvrnami. Tyčinek je 5, nitky jsou na bázi rozšířené, prašníky tmavě modré, blizna dvoulaločná se dvěma žlázami u báze, semeník spodní. Plodem je tobolka s četnými semeny. Semena významně zvyšují klíčivost po požáru (podobně jako mnohé jiné rostliny formace fynbos).
Poznámka: Tyčinky uzrávají dříve, než se na čnělce vyvine blizna. Pyl se zpočátku hromadí na chloupcích horní části čnělky a je přístupný pro hmyz, který ho přenáší do jiných květů. Zbylý pyl opadá na dno květů, tyčinky zaniknou a pak se teprve oddělí lalůčky blizny. Tak je zajištěno, že dojde k opylení pylem přeneseným hmyzem z jiných květů.
Rod Roella byl roku 1753 pojmenovaný Linnéem na počest G. Roelleho, holandského profesora anatomie.
Roella ciliata
Roella ciliata
Roella ciliata
Fotografováno dne 20. 4. 2012 (Jihoafrická republika, NP Table Mountain, Chapmans Peak).